Ķermeņa valoda

Viņi komunicē nemitīgi un pārsvarā izmanto tikai ķermeņa valodu.

Tā kā suns un cilvēks pieder pie ļoti dažādām sugām, gan komunikācijas, gan izskata ziņā, cilvēkam ir jāsāk ar to, ka šīs atšķirības jāprot saskatīt. Kaut vai tā pati mutiskās valodas izmantošana. Suņi izmanto skaņas, bet ne tādā mērā, lai to sauktu par "valodu", jo visa viņu komunikācija pamatā balstās uz ķermeņa valodu.

Cilvēkam ir jāzina sava suņa ķermeņa valoda! Tā ir vienīgā valoda, kurā suns runā katru nomoda brīdi nepārstādams. To saprotot, negaidīta suņa rīcība sekos ļoti reti. (Piemēram: Bieži cilvēki saka, ka "viņš iekoda nebrīdinādams"- neatskanēja rūciens. Brīdis starp rūcienu un kodienu var būt nemanāmi īss. Lai gan suns var tā arī nesākt rūkt. Toties pirms tam noteikti suns ar savu ķermeni parādīja radušos diskomfortu, piemēram, strauji aplaizīja lūpas, pagrieza acis tā, ka redzami baltumi, žāvājās utt. Pamani priekšvēstnešus!)Kad vēlas izbēgt konfliktu (stresa palielināšanos),

jeb sākotnējie stresa signāli

Ļoti vēlama, tāpēc attīstāma un nostiprināma

Uzmanīgs vērotājs ir pamanījis dažādus signālus kurus suņi dabīgi lieto, lai izbēgtu konfliktu.  Ja cilvēks savu suni saprot un respektē, tad šis ir brīdis, kad kaut ko mainīt, ja apstākļi paši par sevi neatrisinās, lai neattīstītos nevēlama komunikācija, piemēram, gadījumā kad suns sāk šādi komunicēt ar cilvēkiem. Ja situācija ir labi zināma, piemēram ģimenes suņu starpā un suņi respektē viens otru, šī ir valoda, kuru katrs var ar prieku vērot, jo suņi paši komunicējot visu atrisinās. Bet, ja tas mazs bērns, kurš apķēries sunim ap kaklu, šis ir īstais brīdis, lai situāciju atrisinātu un suni atbrīvotu, jo šī ir vienīgā stresu vēstošā komunikācija, kuru kāds vēlas ieraudzīt starp suni un bērnu

Jebkurā gadījumā, zīmes, kuras liecina, ka suns pats izvēlas izbēgt konfliktu un atrisināt situāciju mierīgā ceļā, ir īstais brīdis, lai sāktu apmācību, ja nepieciešams tomēr suni pieradināt pie radušās situācijas. Bet ja ne- situāciju var vairs neatkārtot (Piemēram: Paskaidrot draudzenei, ka suns nav jāapkampj, jo tā rīkojas primāti, nevis Canis Familiaris.) Jo suns, kurš zina, ka tiek saprasts un respektēts, neuzsāks asāku komunikāciju, kur nu vēl kļūs agresīvs. Agresija pārsvarā ir raksturīga tiem suņiem, kuri pieredzes rezultātā iemācījušies, ka tikai tā ir spējīgi "uzvarēt" stresoru, un ļoti bieži tas ir raksturīgs tieši mazajiem suņiem, kuri citādi netiek ņemti vērā.

Īsāk par attīstīšanu un nostiprināšanu- dod sunim, jo viņš šobrīd vēlas. Un runa ir tieši par atrisinājumu- skaidru atbildi kā to panākt. Ja suns ir uztraucies par nekomfortablu komunikāciju, pārtrauc to, tāpat mācību uzdevumam jābūt tik sarežģītam, lai šajā brīdī jau tiktu atrisināts. Ja suns redzēs, ka šī ir efektīva komunikācija, tad neattīstīs nevēlamo un krietni uzstājīgāko.

Kad suns sāk lietot šādas zīmes?

Pārsvarā tad, kad nedaudz ir audzis stresa līmenis, jeb ir radusies "problēma, ko atrisināt". Šāda veida komunikācija ir novērojama arī mācot suni pašam izvēlēties klausīt vai jebkurā citā brīdī, kad suns domā kā labāk atrisināt notiekošo- nezina atbildi uzreiz. Tā kā ir problēma, bet nav zināms risinājums, efektīvai vēlamās uzvedības nostiprināšanai, cilvēks notiekošo vada tā, lai suns vai nu mācītos vēlamo un šādu uzvedību uzskatītu par veiksmīgāko komunikāciju (pozitīvais nostiprinājums) vai no situācijas aizkļūtu. Pretējā gadījumā, suns var sākt izvēlēties komunicēt nepieņemami- agresīvi. Tā kā agresija parasti izrādās krietni efektīvāka, jo lielākoties situācija tiek pārtraukta, tā kā uzvedība nostiprināsies ātrāk.

Norvēģu suņu trenere Turid Rugaas ir uzrakstījusi lielisku grāmatu par konfliktu novērsošajiem signāliem, jeb "On Talking Terms with Dogs: Calming Signals", to varat atrast ietaicamās literatūras grāmatu sarakstā.


Skatiens prom no stresa avota

Žāvāšanās

Pacelta ķepa

Zemes ostīšana

Mirkšķināšana

Ātra nopurināšanās

Aša aplaizīšanās

Aša aplaizīšanās, kuru suns nereti izdara brīžos, kad ar ēdienu tam ir mazs sakars. Tas notiek, kad cilvēks tuvojas suņa purniņam ar fotoaparātu, neveiklā draudzene uz atvadām apkampusi mīluli, atbilstoši socializēts suns ieraudzījis citu draudzīgi noskaņotu suni.

Lai gan suņa ķermeņa valoda vienmēr ir jānovērtē kopskatā, parasti šīs mēles kustības nozīmē, ka suns izjūt nelielu stresu, bet uzbrukt negrasās, vai vēl vairāk, cenšas konfliktu izbēgt, tāpēc signalizējot par saviem miermīlīgajiem nolūkiem. Norvēģu suņu trenere Turid Rugaas, apgalvo, ka suņu dabīgā vēlme vienam pret otru ir izbēgt no konflikta un šāda veida aša aplaizīšanās ir viens no otra suņa nomierināšanas veidiem. Tam savā veidā piekrīt arī amerikāņu izcelsmes suņu uzvedības speciāliste, doktore P.B. McConnell, kura šo nomierinošo efektu izskaidro tieši kā zīmi par miermīlīgiem nolūkiem, kuru lieto visbiežāk par sevi nepārliecināti suņi, kuri attiecībās ar citiem suņiem cenšas ieņemt padevīgu pozu, lai neizaicinātu uz sevi vērstu agresiju.


Satikšanās rituāli

Pieskāriens ar degunu

Pieskāriens ar degunu satikšanās (gan diviem suņiem, gan sunim un cilvēkam, kaķim vai jebkuras citas sugas pārstāvim, kuru suns uztver par nekaitīgu.) vairāk ir raksturīgs kaķu sugai, bet ir sastopams arī suņu. Biežāk šādi "sveicinās" pieauguši suņi un kucēni, kuri abpusēji saskaras ar deguniem. Pie tam, interesants ir fakts, ka kucēni, kuri intensīvās socializācijas laikā, ir saņēmuši bagātīgu pieredzi šādi sveicinoties, ir kvalitatīvāk saņēmuši pozitīvo informāciju, nekā citi. Nākotnē šie kucēni ir spējīgāki neuztvert asi tiešu skatīšanos acīs un tiešu tuvošanos sveicināšanās brīdī.

Kāds ir mērķis šādai uzvedība? Viena no Versijām ir sasviecināšanās. Otra ir praktiskāka- suņi pieskaroties otram ar degunu, vēlās noskaidrot, vai viņš nav kaut ko ēdis.

Turpinājums sekos..

Izveidots ar Mozello - labo mājas llapu ģeneratoru.

 .