Suns visur līdzi

Kāpēc suni ņemt visur līdzi?

Gadiem ejot suns ir kļuvis par neskaitāmu cilvēku ikdienas kompanjonu, gandrīz vai ģimenes locekli, kas visbiežāk nozīmē pielāgoties cilvēka gaitām, cik vien tas ir iespējams. Pirms četrkājainā drauga iegādes ir svarīgi izvērtēt, kāds tieši mīlulis visharmoniskāk iederēsies katra cilvēka ikdienā. Suns ir jānodrošina ar nepieciešamo slodzi, apmācību un individuālo pieeju. Ja suns ir pieradināts, un neizjūt pārlieki lielu stresu, viņš ir gatavs ar prieku pavadīt savu saimnieku teju vai visur. Un došanās sabiedrībā ir pat ieteicama, lai nodrošinātu ikdienas emocionālo slodzi un socializāciju. Pie tam ir krietni vieglāk plānot savu un suņa ikdienu, ja tā rit kopā ar mīluli (Piemēram, došanās uz veikalu var būt reizē ar nepieciešamo pastaigu sunim). Un bieži vien, lai ņemtu suni līdzi izmēram ir nozīme- mazie daudz kur drīkst iekļūt biežāk nekā lielie.



Suns veikalā un ne tikai tur

Pirmkārt jau cienīsim uzņēmumus, kuri ir parūpējušies, lai mūsu mīluļi būtu gaidīti- ievērosim visus noteikumus un centīsimies tiešām netraucēt ne pircējus, ne darbiniekus. Darīsim visu, lai mūs priecājās redzēt nākam, ne ejam!


Pārtikas un veterinārā dienesta viedoklis

Kamēr nebijām saņēmuši rakstisku atbildi no Pārtikas un Veterinārā dienesta uz jautājumu par suni veikalā, pameklējām interneta vidē, kāda nostāja jau ir izskanējusi. Pārstāve Tatjana Marčenkova norādīja, ka aizliegums noteiktos veikalos neierasties ar suni parasti sakņojās likuma pantā kurš aizliedz sunim būt saskarsmē ar pārtikas sagatavošanas, apstrādes un uzglabāšanas vietām, bet veikaliem katram pašam ir tiesības izvērtēt un noteikt vai suns drīkst atrasties tā telpās un iepirkties kopā ar cilvēku.


Savādāk gan atbildēja Pārtikas un Veterinārā dienesta pārstāvji MansSuns.lv privātā elektroniskā pasta vēstulē:

Labdien!

 

Normatīvajos aktos noteikts, ka uzņēmumā jābūt izstrādātām atbilstošām procedūrām, lai nepieļautu mājdzīvnieku piekļūšanu pārtikas sagatavošanas, pārstrādes un uzglabāšanas vietām.

 

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 852/2004 (2004. gada 29. aprīlis) par pārtikas produktu higiēnu (2. pielikums, 9. nodaļa, 4. punkts): “Jābūt izstrādātām atbilstošām procedūrām, lai apkarotu kaitēkļus. Jābūt arī izstrādātām atbilstošām procedūrām, lai nepieļautu mājdzīvnieku piekļūšanu pārtikas sagatavošanas, apstrādes un uzglabāšanas vietām (vai īpašos gadījumos, ja kompetentā iestāde piekrīt, lai nepieļautu, ka piekļuve var radīt piesārņojumu)”.

 

Tirdzniecības uzņēmumi parasti šo jautājumu regulē, iekļaujot aizliegumu uzņēmuma telpās ienākt ar mājdzīvnieku, savos iekšējās kārtības noteikumos, tādēļ pie ieejas daudzās tirdzniecības vietās ir redzama piktogramma, kas liecina par to, ka šajā veikalā ievest dzīvniekus ir aizliegts. Ja šāda piktogramma eksistē, tad ieeja veikalā ar jebkura izmēra suni nav pieļaujama (izņēmums varētu būt dzīvnieki, kas palīdz cilvēkiem ar ierobežotām iespējām). Pretējā gadījumā, ja pārtikas uzņēmums pieļauj maza izmēra suņu (līdz 10 kg) atrašanos veikala tirdzniecības zālē, turot to klēpī vai speciālā somā, tad pie ieejas nepieciešams izvietot skaidrojošas piktogrammas vai zīmes, lai visi pircēji ir informēti par iespējamu suņu klātbūtni šajā tirdzniecības vietā un nav nepatīkami pārsteigti.

 

Dzīvnieku īpašniekiem der atcerēties, ka tiem ir ne tikai tiesības turēt dzīvnieku, bet arī pienākumi attiecībā pret apkārtējiem. Labturības prasības reglamentējošie normatīvie akti nosaka, ka dzīvnieks nedrīkst apdraudēt un traucēt citiem cilvēkiem un dzīvniekiem. Ja kādam veikala apmeklētājam šķiet, ka cita apmeklētāja suns rada riskus pārtikas drošumam (turklāt nevis tāpēc, ka suns slikts, bet tāpēc, ka tā īpašnieks nav izvērtējis visus apstākļus, dodoties uz veikalu ar suni), piemēram, tam izteikti krīt spalva, tas ir nevesels, saimnieks tam ļauj ostīt un pat pagaršot pārtikas produktus, citiem pircējiem ir tiesības vērsties pie veikala administrācijas, kas var pieprasīt nekavējoties dzīvnieku no veikala telpām izvest.



Dažu veikalu un netikai to viedoklis

Tātad, ja jau katrs pats veikals, kafejnīca, restorāns vai viesnīca nosaka savus iekšējās kārtības noteikumus, kuri balstās tā iespējās ievērot nepieciešamās normas un ne mazums no tiem lemj par labu suņa klātbūtnei tajā, ir vērts noskaidrot sevi interesējošo iestāžu noteikumus, lai zinātu, kur tieši mīlulis ir gaidīts. Visiem zināma ir veikalu tīklu Depo un Ksenukai suņiem draudzīgā attieksme, bet MansSuns.lv  personīgi sazinājās ar pāris populārāko pārtikas veikalu tīklu pārstāvjiem Maxima, Mego, Top, Rimi un tas mums nesa interesantu atklājumu- par spīti aizliedzošajai zīmei uz ārdurvīm, ieeja ar mazsuni tomēr ir atļauta. Tāpēc vienmēr ir vērts pajautāt!


Vēstule, ko sūtījām pārstāvjiem: "Labrīt! Vai jūsu veikalos ir atļauts iepirkties ar mazsuni (pieņemts uzskatīt svarā līdz desmit kilogramiem), ja viņš atrodas uz rokām vai somā, nerej, nesmird, nav saskarē ar precēm vai citiem cilvēkiem veikalā? Lūdzu sniedziet atbildi, kura būtu uzskatāma par jūsu nostāju, kura publicējama suņu apmācības interneta mājas lapā MansSuns.lv" 

Un saņēmām sekojošas atbildes:


Pirmkārt, paldies Maxima gan par draudzīgo attieksmi, gan patīkamo komunikāciju. Uz mūsu jautājumu par suni veikalā saņēmām šādu atbildi:  “Maxima Latvija” ir ģimenei draudzīgs uzņēmums un, tā kā daļai cilvēku suņi ir ģimenes loceklis, arī par viņiem esam padomājuši. Mazos jeb klēpja suņus veikalā drīkst ienest, bet tikai turot rokās vai specializētas somās, jo higiēnas iemeslu dēļ tos nedrīkst turēt iepirkumu ratos vai vest pavadā.



Paldies par draudzīgo komunikāciju, pārstāvja atbilde skanēja šādi: "Labrīt Laine!  Ar tādiem nosacījumiem kā Jūs esat minējusi, mēs laprāt sagaidīsim katru pircēju ar viņa mazsuni Mego veikalos!"


Paldies Top par atbildi, kurā tiek norādīts, ka katram pašam ir jānoskaidro sev interesējošā veikala nostāja: "Labdien, Laine. Paldies par jautājumu. Ņemot vērā, ka veikalu tīkls top! darbojas pēc partnerības principa, tad šajā jautājumā mums nav vienotas politikas visos veikalos. Lielākajā daļā veikalu drīkst iepirkties ar mazu suni, bet ne visos. Lai jauki svētki, Vietējais top!"




Paldies par ātro atbildi un tā bija lasāma šādi: "Jā, veikalos ir atļauts iepirkties ar maza izmēra suni, nesot to rokās vai somā."




Tāpat neskaitāmas viesnīcas un viesu nami ir suņiem draudzīgi, kā piemēram, kad apmeklējām skaistāko Latvijas novadu Latgali un Rēzeknē apmetāmies suņiem draudzīgajā hotelī "Kolonna". Ja suns ir kluss, netiek atstāts bez uzraudzības un koplietošanas telpās ir uz rokām (ļoti nosacīts noteikums), tad nekas neatturēja arī doties uz viesnīcas restorānu kopā un tas viss par nieka 10 papildus eiro! :) Administratore pie tam atbildēja, ka arī trīs milzīgi suņi nav problēma, vien par katru būs atsevišķi jāmaksā.


Ieteikums suņiem draudzīgo vietu noskaidrošanai: apmeklējiet vietni arsuni.lv , kurā ir atrodama bagātīga informācija, kura noderēs tiem, kuri suni labrāt visur ņem līdzi.
Lai jums veiksmīgs turpmākais izpētes darbs un ikdiena kopā ar mīluli!