Cilvēkam kontrolējamie resursi

Lai gan runājot par pozitīvā nostiprinājuma apmācības metodēm parasti nerunā par  dominēšanu kā apmācības daļu, mēs dominējam pār saviem suņiem gribam to vai nē. Kā? Dominēšana definīcija apgalvo, ka tā ir primārā pieeja ierobežota daudzuma, vērtīgiem resursiem- lielāka sociālā brīvība. Normālos apstākļos cilvēki ierobežo vai vismaz ir spējīgi ierobežot savus suņus- līdz ar to ēdienam, brīvībai, siltumam utt. suns var piekļūt tikai tad, ja to viņam ļauj cilvēks. Līdz ar to cilvēks dominē. Bet vai tas palīdz paklausībai? Jā, bet ar vienu nosacījumu- ja cilvēks ir spējīgs sunim to pierādīt. Pie tam, arī ar šādu pierādīšanu "Viss nāk tikai ar cilvēka atļauju", nekas nebeidzas, jo suns vēljoprojām nav iemācīts "Kāda tieši uzvedība tiek apbalvota ar vēlamo resursu?".

Liela kļūda ir ierobežot suni pilnībā un likt viņam ļoti ilgoties saņemt apbalvojumu, īpaši, ja tas ir ģimenes suns, kura galvenais uzdevums ir harmoniski iejusties ģimenes ikdienā. Suns, kurš piedzīvo lielu stresu, jo ikdienā nav pietiekami nodrošināts , gan sliktāk mācās, gan reaģē lielākoties emocionāli, nevis iemācīti un nav spējīgs pilnvērtīgi relaksēties.

Pareizākais veids kā izmantot šo dominēšanu ir izsniegt visu sunim vēlamo, tādejādi atbalstot atbilstošu uzvedību vai vismaz nenostiprinot nevēlamo.' Pie tam, pielāgojot nepieciešamo izsniegšanas veidu: sunim, kurš pilnībā nav ieinteresēts sadarbībā, visu pasniegt tikai komunikācijas un vēlamās uzvedības rezultātā; sunim, kurš ikdienā uzvedas vēlami un kuru nav nepieciešams apmācīt, var droši neplānot to kā viņš saņem resursus, ja nu vienīgi pataupīt vēlamo ikdienas emocionālās un intelektuālās slodzes nodrošināšanai.

Lielākā vērtība- pamatotas gaidas

Augstākais dopomīna līmenis asinīs sunim ir tieši pamatotu gaidu laikā. Ir pierādīts, ka piedzīvojot pārliecību "Būs R+", suns piedzīvo patīkamākas izjūtas nekā paša R+ b

Iemācītie (asociētie) un cilvēkam noderīgie resursi

Tie nav resursi, kuri pastāv paši par sevi. Tiem nav nekādas vērtības, ja tiem to nepiešķir. Iemācītie, jeb zinātniski sakot, kondicionētie resursi ir jebkas, kas sunim liek saprast, ka sekos primārais, jeb instinktīvi vērtīgais resurss.

Ikdienā ir neskaitāmi asociētie resursi, kuri sunim liek nostiprināt uzvedību un nereti dara cilvēkus trakus vai ved maldināšanā. 


Uzmanība un klātbūtne

Suns.ir sociāla būtne, tāpēc uzmanībai un komunikācijai ir liela nozīme viņa ikdienā. Bet jo ciešāka pozitīvā saikne ar cilvēku, jo lielāka vērtība uzmanībai un klātbūtnei, jo šādas abpusējas mijiedarbības laikā (acu kontakts, pieskārieni, laizīšana (glaudīšana)) izdalās oksitocīns.

Ja cilvēks sevi pierāda kā visu primāro resursu avotu, nav nekā vērtīgāka par uzmanību. Tas paralēli var būt klupšanas akmens tradicionālo metožu piekritējiem, jo sava uzmanība ir jāprot kontrolēt- suņa apsaukšana vai verbāla koriģēšana vienmēr pirmkārt nozīmē uzmanību (sunim, kam saimnieka uzmanība ir vērtīga, pirmā reakcija būs "O, Uzmanība!" un tikai tad nojausma, ka tā ir ar negatīvu pieskaņu)

Uzmanība un klātbūtne nav resurss, kuram vienmēr ir jāseko primārajam uzvedības nostiprinātājam (barība, medīšana utt.). Ja saimnieks lielākoties savu uzmanību un klātbūtni izmanto ar sunim saprotamu pozitīvu noskaņu, tad šis resurss tiek "uzlādēts" ar primāro resursu un īpaši jau šķirnēm, kuras radītas sadarbībai ar cilvēku (vācu, aitu suņi, borderkolliji utt.) tas nozīmē nostiprināt savu uzvedību pateicoties uzmanībai vai klātbūtnei vien. Tādām šķirnēm kā piemēram basenži, haskijiem, akitām, cilvēka uzmanība un klātbūtne nemitīgi ir jāsaista ar primāro resursu iegūšanu, jo viņi ir radīti patstāvīgam darbam bez cilvēka iejaukšanās, ne sadarbībai, tāpēc uzmanībai un klātbūtnei ir nenozīmīga vērtība.


Atļauja

Atļauja ir kā durvis uz visu vērtīgo, vismaz tā tam būtu jābūt, lai suns varētu saprast, ka tikai caur sadarbību ar cilvēku var iegūt to, ko vēlas.Primārie resursi

Vēlamie resursi var mainīties mainoties situācijai.


Pārtika vai kārumi- tik mazi garšīgas pārtikas gabaliņi, ka suns jūt to garšu, bet pirms norīšanas nav spiests košļāt

Ir suņi, kuri par jebkādu pārtiku būs priecīgi un gatavi "darīt", tad cilvēka svarīgākais uzdevums ir saglabāt suņa svaru normas robežās un vērot, lai barošanā izvēlētā pārtika nesāktu nelabvēlīgi ietekmēt suņa veselību.

Tajā pat laikā ir tādi suņi, kuriem kārumi ir īpaši jāpiemeklē un jāgatavo vai pat jāsamazina ikdienas barības norma, lai viņus ieinteresētu.

Tomēr par spīti tam, ka nereti cilvēki apgalvo, ka "mans suns kārumus neņem", visbiežāk cilvēks kļūdās, mēģinot sunim kārumu "iemānīt" pārāk emocionālā situācijā, kā rezultātā suns nav spējīgs interesēties par kaut ko citu kā vien traucēkli- tāpēc atsakās.


Mantas

Spēlēšanās ar mantu, jeb medību instinkta izmantošana

Sporta un darba suņiem ļoti bieži tiek attīstīts medību instinkts, spēles ar mantu laikā imitējot medības, lai palielinātu interesi par darbu, uzstāšanos padarītu dinamiskāku, noteiktu darbību paveikšanu ātrāku utt. Tas ir iespējams, jo sunim, kurš noskaņojas medīt, asinīs pieplūst adrenalīna deva, kura liek būt gatavam reağēt aktīvi un cīnīties.

Kāpēc tas varētu nepatikt saimniekam, kurš vienkārši vēlas nodrošināt sunim intelektuālo slodzi vai iemācīt ko jaunu? Suns, kurš ir gatavs medībām, parasti reağē emocionāli- mazāk domā, bet vairāk dara, pasliktinās suņa paškontrole un koncentrēšanās uz uzdevumu, bet visa centrā ir jautājums "Kā tikt pie medījuma?" Pie tam suns, kurš tiek apbalvots tieši ar mantu gan no pašas nodarbības nogurst mazāk, gan nākamo sagaida ar lielāku stresu- uzdevums suni padarīt mierīgāku neizdosies. Tāpat būs suņi, kuri attīstoties medību instinktam to var arī novirzīt uz citu dzīvnieku, priekšmetu vai pat cilvēku medīšanu.

Kopumā, ir nopietni jāapsver, kas tieši jums liek izvēlēties attīstīt savam sunim vēlmi enerğiski dzīties pēc mantas, jo viņaprāt, tās ir medības. Par spīti uzskatam, ka tas suni mohurdina (var būt sākumā tā ir, bet suņa fiziskā izturība uzlabosies) suns paliks enerğiskāks, nervozāks, saasināsies viņa reakcija- tas viss ir risināms un kontrolējams, bet vai jums to vajag?


Mīļās mantas zelēšana vai turēšana zobos


Komforts

Jeb individuālo vajadzību nodrošināšana.


Turpinājumā vēl...