Komunicēt skaidri

Klikeris kā ideāls vēlamas uzvedības marķeris

Suņi runā, bet tikai ar tiem, kas prot klausīties. Tāpat, viņi ir ļoti ieinteresēti saklausīt, bet iztulkot prot tikai to, ko pasaka viņiem saprotamā valodā (vērojot mūs un balstoties uz pieredzi viņi mācās arī mūsu valodu, bet prasmīgs skolotājs nemaldinās).

Cilvēkam ir jāprot noformulēt sākumā sev un pēc tam sunim, kura tieši uzvedība ir vēlama. Apmācības laikā mēs izmantojam neapzinātus marķerus, kas liek sunim saprast: "IR!" Marķeris ir tā uzvedība, skaņa, kustība utt. pēc kuras seko apbalvojums, jeb suns iegūst kāroto. (piemēram: sniegšanās pēc mantiņas kabatā, kārumu somas vaļā taisīšana, pavadas atāķēšana utt.) Tā kā mēs reti sekojam līdz tam kādus marķerus suns ir izvēlējies par “IR!”, mēs bieži nododam nepareizu informāciju par to, ko patiesībā apbalvojam un suns tā arī nesaņem skaidru vēsti par to kāda uzvedība jāatkārto. Vēlamās uzvedības apgūšana iekavējas vai nenotiek vispār.

Klikeris izdod īsu, konkrētu, nemainīgu skaņu “no nekurienes”, jo tiek turēts saujā, kura nemaina savu dabīgo stāvokli klikšķināšanas laikā. Cilvēkam atliek ieraudzīt vēlamo uzvedību, atzīmēt to (klikšķis) un apbalvojums var sekot pat divas sekundes vēlāk. Suns pārstāj vērot mūsu ķermeni, kārumsomu, bumbas kabatu utt., bet pievērš visu uzmanību mācīšanās procesam un savai tā brīža uzvedībai. Klikera klikšķis nozīmē “IR!” un suns zina, ka saņems apbalvojumu.


Ja suns zina, ka cilvēks ir spējīgs komunicēt skaidri, tad ir apmācāms ignorēt vai vismaz nereaģēt nevēlami uz cita veida komunikāciju, kura citos apstākļos var apgrūtināt ikdienu ar suni. Tas ir ļoti svarīgi, ja cilvēks suni vēlās redzēt sev blakus ikdienā, kad par īpašu izturēšanos domāt nav laika. (Piemēram: Ja sunim sava ikdiena ir jāvada ģimenē ar trīs maziem bērniem, tad viņam ir jāzina, ka paaugstināts balss tonis, pastumšana malā, spiedzieni, un cita ikdienas ar bērniem neatņemama sastāvdaļa, nav komunikācija uz kuru jāreaģē, bet gan normāla parādība, kura sunim paslīdēs garām bez īpašām sekām)

Izveidots ar Mozello - labo mājas llapu ģeneratoru.

 .