MANS SUNS
IR DRAUGS, KURŠ GRIB KLAUSĪT!

Problēmuzvedība

Kā atpazīt problēmuzvedību, jeb atbildēt uz "Trīs NE"?

Pirmkārt, sunim lielākoties, nav ne jausmas, ka tas, ko viņš dara kādam sagādā problēmas, jo VISS, ko viņš dara ir precīzi tas, kas viņam šķiet visatbilstošākā rīcība konkrētajā brīdī. Pat tad, kad rīcības rezultātā suns apdraud gan sevi, gan citus, kas viņam svarīgi. Tātad, faktu, ka konkrētā uzvedība sagādā problēmas un ir maināma, pārsvarā var konstatēt vien cilvēks pats. Tāpat, nākamo efektīvāko soli- kāda ir vēlamā uzvedība nevēlamās vietā, novērtē un izlemj cilvēks. Suns ne pie kā nevar būt vainīgs un nevar būt par kaut ko atbildīgs!

Tā kā cilvēka četrkājainā drauga uzvedība veidojas iedzimtu īpašību un pieredzes rezultātā, izglītota cilvēka rokās ir "visas kārtis", lai veidojot sava suņa pieredzi, viņu atbilstoši socializējot- izveidotu par iederīgu sabiedrības locekli. Lai gan nav noteiktu normu, kas būtu jāzina katram sunim, ir vadlīnijas, kuras palīdzēs saprast vai suns ar savu uzvedību ir piemērots ģimenes suns un atbilstošs tās sabiedrības loceklis, kurā dzīvo. Tātad vieglākais veids kā atpazīt problēmuzvedību (gan esošo, gan topošo (piemēram, mācību plānā iekļauto) ir atbildēt uz  "Trīs NE": Vai suns ar šādu uzvedību NEdara pāri pats sev? NEdara pāri savai ģimenei? NEdara pāri apkārtējai sabiedrībai? Ja kāda atbilde tomēr ir "Jā, suns dara vai var izdarīt pāri..", tad visdrīzāk esat atpazinuši problēmuzvedību un jādodas plānot tās risinājums.


DARA PĀRI PATS SEV. Atrisini stresu- atbrīvojies no problēmām!

Dara pāri pats sev. Vieglāk pamanāmā pazīme, ka konkrētā uzvedība nodara pāri sunim pašam ir fiziskas ciešanas, ievainojumi vai pasliktināta veselība, bet krietni retāk tiek pamanīts  paaugstināts stress ikdienā, kas var nodarīt tikpat lielu kaitējumu, tikai pakāpeniski. Visbiežāk, suns, ciešot no paaugstināta stresa, cenšas no tā atbrīvoties un sāk uzvesties emocionāli, pie tam itkā neloģiski nodarot sev pāri ((Piemēram: Populārākās darbības var būt agresīva komunikācijariešana līdz spēku izsīkumampavadas vilkšana par spīti aizžņaugtam kaklam, kas ilgstošā laika periodā var nostiprināties par kompulsīvajām darbībām) vai atsakoties no tā, kas mierīgos apstākļos pašam ļoti patīk (Piemēram: Ļoti satraucies suns, parasti atsakās no kārumiem, kaut gan ikdienā tos ļoti labprāt apēd).

Atrisini stresu- atbrīvojies no problēmām! Ņemiet vērā, ka stresa avotam nav jābūt loģiskam- vērojot ķermeņa valodu un suns "pateiks" pats. Bet atbrīvojoties no palielināta stresa, lielākā daļa uzvedības problēmas atkritīs pašas, bet suns kļūs krietni atvērtāks mācībām!

Protams, ir uzvedības, kuras suni apdraud, bet to sekas mīlulis nav spējīgs pats paredzēt. (Piemēram: suņa instinktīvā, kurš, kā mēs zinām, pēc sava barošanās veida ir mistkasnieks, reakcija redzot ēdienu- ir ēst ēdienu. Un tādejādi suns var apēst arī ko nevēlamu vai pat veselībai bīstamu.) Godīgi izvērtējot, kādu ietekmi uz suņa ikdienu un dzīves kvalitāti atstāj apkārt notiekošais, kas atspoguļojas suņa uzvedībā, varam tikai izsecināt, kas ir formulējams kā problēma un kas ne.


DARA PĀRI SAVAI ĢIMENEI. Saviem mīļajiem suns dara pāri divos gadījumos- nav iemācīts vai emocionāli sagatavots rīkoties savādāk.

Dara pāri savai ģimenei. Un šeit pat nav runa par ko tik elementāri nevēlamu kā agresīvu komunikāciju. Katrai ģimenei vienprātīgi ir jānolemj, kas sunim būs atļauts un kas ne un kā arī kā tiks organizēta suņa vide kādam no atbildīgākajiem ģimenes locekļiem klāt neesot. . Jo pastāvīgākas būs prasības, jo noturīgāka suņa uzvedība, BET runājot tieši par ikdienu- visu var pielāgot, ja vien ģimene ir gatava organizēt un darboties. Vienmēr ir jāatcerās, ka suns NAV uzkundzējies aprēķinātājs- viņš darīs to, kas tiek nostiprināts ar pozitīvām sekām. Pat mazs bērns ir spējīgs vadīt suni un likt viņam darīt vajadzīgo, ja vien abi iesaistītie ir tam atbilstoši apmācīti. 

Savu vilšanos par dzīvnieka uzvedību lietderīgāk ir izmantot vakara izbraucienā ar velosipēdu, kura laikā plānot kā veidot suņa ikdienu tā, lai nevēlamā uzvedība neatkārtotos. Piemēram, ātrākais veids, ja suns kaut kam vēl nav apmācīts, var izmantot vides menedžmentu. (Piemērs: Ja vecaistēvs ļaus sunim gulēt pie sevis gultā, tad suns gultā vēlēsies kāpt arī reizēs, kad vecāmamma to negribēs, jo saņemtais sev svarīgā cilvēka tuvums, komforts un siltums ir tie resursi, kuri nostiprinās šādu suņa vēlmi. Turpretim, suns, kurš nebūs radis pie gultā esošajiem patīkamajiem "labumiem", pēc tiem netieksies arī citreiz. Tomēr vienmēr, vecāmamma var suni ieaicināt citā siltā, ērtā telpā, kura pielāgota suņa vajadzībām. Tādejādi vecaistēvs varēs pavadīt laiku ar draugu, suns būs priecīgs abās vietās, jo tiks nodrošināts gan vienā gan otrā, bet vecāmamma jutīsies komfortabli savā gultā bez dzīvniekiem.). 

Suņa mācības un uzvedību var un vajag plānot, veidot un pielāgot, ievērojot "Trīs Ne", bet citādi- kas vien ienāk prātā un dara prieku sunim un viņa cilvēkam!

Pie tam jāatcerās, ka saviem mīļajiem suns dara pāri divos gadījumos- šāda uzvedība ir "suniski normāla" (instinktu vai pieredzes vadīta) un viņš vienkārši nav iemācīts kā uzvesties pieņemami saviem cilvēkiem vai "nedarbu" cēlonis ir paaugstināts stress, no kura jāatbrīvojas pirms ķerties pie mācībām.DARA PĀRI APKĀRTĒJAI SABIEDRĪBAI- atbildīgs var būt tikai cilvēks.

Dara pāri apkārtējai sabiedrībai. Galvenokārt, lai saprastu, kas kādam dara pāri un kas ne, ir jāpārzina likumi, kuri kontrolē suņa turēšanu (Ministru kabineta noteikumi Nr.266). Bet tīri komunikācijā un ikdienā- lai mans suns netraucē citus vairāk kā traucēju es pats (Piemēram: Ja neskaitās normāli, ja cilvēks bļauj uz svešiem garāmgājējiem, kāpēc ļaut viņus apriet sunim? Ja tas nav arguments, tad vērts ieskatīties minētajā likumā- "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai (..)", kur punktā Nr. 52.1 ir norādīts, ka cilvēkam ir jānodrošina, lai viņa suns ar savu riešanu netraucētu mājas vai apkārtnes iedzīvotājus.). Vienmēr ir vērts sirdsapziņu pārbaudīt, ielūkojoties likumos.


Kas nebūs risinājums problēmuzvedībai?

Kā jau zina visi, kuri labprāt seko līdzi faktos un pētījumos, nevis mītos balstītai informācijai par suņu audzināšanu, tas ir atropomorfisma  un novecijušu "Esi Alfa!" mītu rezultātā radies uzskats, ka ievērojot kādas noteiktas normas, suns saprot savu zemo statusu, kā rezultātā sāk cilvēkiem klausīt un pārstāj radīt problēmas. Tā nav, suņi nedomā kā cilvēki- neseko statusam, morālei vai hierarhijai. Visa suņa uzvedība sakņojas iedzimtajos instinktos, pieredzē un vides ietekmē. Suns uz notiekošo reaģē šājā brīdī un pārsvarā tā arī dzīvo- kalt plānus kā "ieņemt vadošo statusu savā ģimenē vienkārši NAV veids kā viņi domā.

Tiem, kuri nu pie sevis nodomā "Bet suns ir cēlies no vilka un uzvedas kā vilks". Vēlreiz- suns ir cēlies no vilka, BET SUNS NAV VILKS. Suns ir pavisam cita suga ar pavisam citu uzvedību. Un pie tam, arī vilki dabīgos apstākļos neuzvedās kā esam pieraduši domāt mēs. Sīkāk varat lasīt uzklikšķinot šeit.

Tāpat problēmuzvedības atbilstošs risinājums nebūs izmantot sodu, lai mazinātu sekas, jo tas neatrisinās cēloni- problēmas būs, ja ne šīs, tad citas.

Sīkāk, par to kā atbrīvoties no nevēlamas uzvedības nesodot, varat lasīt sadaļā "Izlabot nesodot".

Izpatītākās problēmas skatāmas zemāk un lai lasītu sīkāku izklāstu, uzklikšķiniet uz sev vēlamās!


Nenovēršamie traucēkļi;

Suns grib būt galvenais;

Stresa ietekmē reaģē asi;

Apturēt riešanu;

Suns ēd to, ko nedrīkst;

Resursu sargāšana;

Suns komunicē agresīvi

Agresija savu suņu starpā;

Suns iznīcina iedzīvi;

Problēmas sākas, kad suns paliek viens- atšķirtības trauksme:

  • graušana;
  • durvju vai logu skrāpēšana;
  • riešana;
  • rakšana;
  • sevis laizīšana vai kodīšana (iespējams pat līdz asinīm);
  • urinēšana un/vai kakāšana iekštelpās;
  • vemšana;
  • un citas problēmas brīžos, kad suns atstāts viens, tieši saimnieka vai cita sunim svarīga cilvēka prombūtnē;

Kad salūts ir problēma;

Suns nokārtojas iekštelpās;

Emocionāla sagaidīšana;

Suns velk pavadu;

Suns ķer citus dzīvniekus;

Kompulsīvie traucējumi;

Viena metiena sindroms;

Problēmas, kuras rodas viena metiena suņu starpā (parasti gadījumā, ja tie turpina dzīvot kopā pēc 8- 10 nedēļu vecumam) vai jebkuru vienaudžu starpā, kuri viena un tā paša gada laikā ieradušies dzīvot kopīgā dzīvesvietā.