Agresija savu, jeb kopā dzīvojošu, suņu starpā

 Viena no iespējamajām problēmām gadījumā, ja vienā dzīvesvietā uzturās vairāki suņi, ir agresija viņu starpā. Šī problēma nav ignorējama vai atstājama pašplūsmā, jo dzīvnieki var viens otru nopietni ievainot, nogalināt vai haosā ciest kāds cits mājinieks, īpaši jau gadījumā, ja spēki ir nesamērīgi vai kautiņi jau kļuvuši par ikdienu.


Vides menedžments ir vienīgais tūlītējais risinājums

Pirmais un vienīgais tūlītējais risinājums ir vides menedžments- suņi ir jāizšķir. Atkarībā no viņu izmēriem, saimnieka iespējām un agresijas intensitātes tās var būt caurskatāmas bērnu sētiņas, atsevišķas telpas vai pat citas dzīvesvietas. Svarīgākais ir novērst iespēju, ka šāda uzvedība kļūst par ieradumu vai kāds smagi cieš, kamēr nav uzsākta sekmīga apmācība.


Stresa menedžments, jeb ikdienas pārskatīšana kā risinājuma plānošanas sākums

Nākamais nepieciešamais un gandrīz vai visām uzvedības problēmu universālais risināšanas sākums ir stresa menedžments. Protams, iemesls agresijai var būt kas konkrēts, bet ļoti bieži tas ir uzkrāts stress, kas suni noved tuvāk stāvoklim, kurā viņš rīkojas emocionāli, tātad instinktīvi un daudziem suņiem tas var nozīmēt agresīvi

Ir daudz un katram sunim ļoti individuāli iemesli stresam. Tikai vērojot un iepazīstot savu suni, ar laiku cilvēks ir spējīgs paredzēt un plānojot, ja ne pavisam, tad vismaz daļēji, novērst tos visus.

Stresa izraisītāji var būt visur un jebkad. Tos cenšoties atklāt ir jāatmet domas par "tas ir normāli" un "citiem tas netraucē" un jāvēro konkrētais suns. Nevajag meklēt loģiku, jāvadās pēc ķermeņa valodas- vienīgā valoda, kurā suns "runā" nemitīgi.

Katrs stresa avots, kurš iedarbojas uz suni negatīvi ir kā viens solis emocionālas (instinktīvas) reakcijas virzienā, kura var realizēties pat patiesībā ne tik nozīmīgā situācijā. Vienkārši sakot, stress summējas. Suns iespējams nekad nebūtu uzsācis kautiņu ar otru suni, ja būtu mierīgs (nebūtu citu stresoru ietekmes kuri mazina viņa izturību pret vēl vienu tā izraisītāju).


Ko īsumā darīt, lai mazinātu suņa stresu:

Individuālie agresijas iemesli

Ja saimnieks ir ieinteresēts vērot sava suņa uzvedību un atpazīt ķermeņa valodu, tad pārvarā noteikt agresijas iemeslu ir viegli. Tas parasti ir kāds konkrēts notikums, kuram parasti seko suņa uzvedība, kas atpazīstot ķermeņa valodu, nozīmē draudus, bet tam seko uzbrukums. Parasti atbilstoši socializēti suņi izmanto ķermeņa valodu, lai komunicētu un ja otrs suns sadarbojas, agresija neeskalē. Bet jo biežāk suns ir nonācis līdz secinājumam, ka tikai agresija "strādā", jo mazāk turpmāk izmantos ķermeņa valodu un uzbruks daudz nebrīdinot. Acīgs saimnieks ātri pamanīs priekšvēstnešus, uzsāks menedžmentu un apmācību, tādejādi novēršot agresiju vēl ilgi pirms tā notikusi. vairāk lasiet šeit: "Suns komunicē agresīvi".

Biežākais iemesls ir resursu sargāšana.


Profesionāla palīdzība

Meklējiet profesionālu palīdzību, ja jūtat, ka paši netiekat galā- agresija ir nopietna problēma, kura nedrīkst kļūt par ieradumu.

Turpinājums sekos..