Kad salūts ir problēma

Divdesmit procentiem suņu ir bail no skaļiem vai neizskaidrojamiem trokšņiem, bet deviņdesmit procentiem no viņiem var palīdzēt.

Bailes var izraisīt dažādus simptomus. Ja bailes nav lielas, sākotnēji suns var tikai smilkstēt, elsot vai straukti pārvietoties. Šie simptomi ir atkarīgi no suņa iedzimtā veida kādā viņš parasti instinktīvi reaģē uz bailēm. Ir svarīgi pamanīt jau sākotnējos simptomus, lai novērstu jau nekontrolējamu baiļu parādīšanos.

Iedzimtie veidi ir pasīvi (sastingšana un aizbēgšana (šajā gadījumā cenšanās paslēpties, gulēšana savā vietā un trīcēšana uc.)) un aktīvie (uzbrukšana un hiperaktivitāte (riešana skaņas virzienā, apkārtējās vides plosīšana, graušana uc.))

Šāda skaņas fobija ne tikai apdraud suņa veselību, saimnieka īpašumu un mieru, bet arī ir ļoti izplatīts cēlonis mīluļu pazušanai. Un ne visi atrod savu ceļu atpakaļ uz mājām.

JA SALŪTS IR ŠODIEN:

VIDE:
🐾Visus suņus ir ieteicams salūta laikā turēt telpā no kuras nav iespējams aizbēgt, jo tiešām reti, kuram no viņiem bail nav nemaz- nodrošināsimies!

🐾Telpai ir jābūt ne tikai drošai pret aizbēgšanu, bet arī sunim jājūtās tajā droši, tāpēc tai ir jābūt sunim jau zināmai un patīkamai;

🐾Ja suns baidās no salūta, bet salūts būs tepat blakus:
🐾Vari aizbraukt kopā ar suni tur, kur nebūs? BRAUC!
🐾Jāpaliek? Atrodi mājās telpu bez logiem un ar sliktu skaņas caurlaidību- iemāci sunim tur atrasties ar prieku!
🐾Tādas nav? Nodrošinies, lai tavas žalūzijas ir 100% gaismas necaurlaidīgas.
🐾Telpā, kur uzturas suns, ieslēdz televizoru vai radio, kurš nomāktu skaņas ārā.
🐾Iekārto guļvietu vietā, kur suns jūtas droši un pieradini suni ar prieku atrasties jau iepriekš.

🐾Ja sunim ir citi četrkājainie draugi ar kuriem viņš labprāt pavada laiku un kuri no salūta nebaidās- kompānija nāks par labu;

🐾Pastaigāties doties ieteicams, cik vien iespējams, pirms salūta, vismaz tā, lai šāvieni nepārsteigtu tumsā.
🐾Sunim jābūt pie pavadas un jāpārliecinās, lai pie kaklasiksnas ir piestiprināts žetons ar saimnieka telefona numuru un obligāti čipētais suns IR reģistrēts datu bāzē!

SUNS:
🐺Jau pirms salūta atrodas sev patīkamā vidē, kurā jūtas maksimāli droši un no salūta piedzīvos maksimāli maz.

🐺Jau iepriekš ir patīkami nodarbināts (bumbas ar kārumiem, paslēpti kārumi, kaula graužšana- ēdiens nomierina ne tikai cilvēkus)

🐺Ja zini, ka bailes būs paniskas, apsver iespēju jautāt veterinārārstam par nomierinošu zāļu lietošanu. Zāles izmēģini jau iepriekš, jo katrs indivīds var reaģēt savādāk.


 SAIMNIEKS
❤️Jau ilgi pirms salūta pakāpeniski (vērojot katra suņa individuālo reakciju- sākt ar salūta video atskaņošanu, brīnumsvecīšu dedzināšanu, dzimšanas dienas strūklaku dedzināšanu, attālu plaukšķeņu spridzināšanu utt.) suni var radināt asociēt šāviena skaņas ar kaut ko patīkamu (kārumi, spēles utt.).

❤️Salūta laikā vai radināšanas laikā ar ķermeņa valodu pauž mieru un pat garlaicību (kustās lēni, relaksēti, žāvājās, acis pusvirus, skatiens nekoncentrēts, mierīgs- īpaši, ja jāatrodas blakus īpaši satrauktam sunim)

❤️Uz salūta šāvieniem nereaģē it nekā- tā it kā tā nemaz nebūtu.

❤️Ja suns paskatās skaņas virzienā, nereaģē nekā, bet tikko kā novēršas, klusi iesaisti paslēptu kārumu meklēšanā, bumbas tukšošanā vai jebkurā citā interesantā, bet mierīgā nodarbē.

❤️Ja suns jau ir nobijies, neizvairies būt blakus- apsēdies un mierīgām kustībām glaudi suni. Tas ir mīts, ka suns tā iemācīsies baidīties vēl vairāk. Suns jutīs tavu pozitīvo atbalstu un tas viņa bailes nevar palielināt, tikai mazināt. Nostiprināt var tikai reakciju uz bailēm. Vairāk par mierināšanu skaties sadaļā "Vai mierināt?"

❤️Neapskauj, nevelc klēpī, negulies pāri, neskaties ilgstoši acīs- lielākajam vairumam suņu tas radīs tikai papildus diskonfortu.

❤️NESODI! Nerausti, negrūsti, nestrostē, nedzen... Tas slikto pašsajūtu tikai vairos, bet pats sevi pierādīsi kā nesaprotošu un neuzticamu saimnieku!


 .