Stress sunim- kas tas ir?

Stress ir psihiskā sasprindzinājuma stāvoklis ar kādu organisms reaģē uz iekšēju vai ārēju stimulu (stimulu summu), ko uzskata kā grūtības vai apdraudējumu, kā rezultātā fokusē savu enerģiju, lai to nepieciešamības gadījumā uzveiktu.

Apstākļi, kas konkrētajam indivīdam liek reaģēt uz kādu stimulu ar stresu ir ļoti individuāli. Tie var sakņoties gan negatīvā pieredzē, gan pretēji, pieredzes trūkumā, gan instinktīvi (iedzimti) emocionālā reakcijā dotajos apstākļos.


Pozitīvais un negatīvais stress

Eustress, jeb pozitīvais stress ir stress indivīdam atbilstošā daudzumā, lai tas tiktu uztverts kā pārvaramas grūtības, kas sunī izraisa tādas emocijas, kā piemēram, interesi, vēlmi iesaistīties, risināt, izpētīt vai aktīvi komunicēt. To var saukt arī par emocionālo slodzi, kura nereti nozīmē arī intelektuālo slodzi. Lai stress tiktu iedalīts pie pozitīvas emocionālās slodzes, tam ir jāpieder pie "eustresa" un pie nosacījuma, ka suns saņem nepieciešamo atpūtu, tas ir nepieciešams, lai mīlulis atbilstoši attīstītos, ikdienā justos apmierināts, līdz ar to mierīgs, kā arī nepiedzīvotu ar garlaicību saistītās problēmas.

Cits stresa veids ir "distress", jeb negatīvais stress, no kura suns instinktīvi cenšas izvairīties vai ar to cīnīties, jo tas tiek uztverts kā apdraudējums un tādejādi pasliktina dzīves kvalitāti. Distress ir nevēlams, jo pētījumi ir pierādījuši, ka šāds stress negatīvi ietekmē veselību, spēju adekvāti komunicēt, izturību pret citiem stresa avotiem,  kas suņus var padarīt viegli aizkaitināmus, agresīvus, bet ilgtermiņā nopietni ietekmēt veselību.

Distress var rasties arī no pārāk pozitīvi pārsātinātas ikdienas. Ņemot vērā, ka distress rodas no sunim pārlieku liela vai parāk ilgstoša stresa, arī it kā pozitīvi satraukumi var izraisīt negatīvo stresu. Dzīvojot mūsdienu pasaulē un iekļaujoties saimnieka ikdienā sunim nereti nozīmē dzīvot saviem instinktiem un enerģijas līmenim absolūti neatbilstošu dzīvesveidu. Piemēram, ja tas ir suns, kurš paredzēts intensīvam darbam, bet savas dienas vada vientulībā voljērā vai citā gadījumā iedzimto īpašību dēļ ir īpaši jūtīgs uz atsevišķiem kairinājumiem, kas dzīvi pilsētā padara par lielu ikdienas izaicinājumu. Tikpat liela negatīva ietekme ir neatbilstošām apmācības metodēm, kuru laikā suns ne tikai netiek precīzi iepazīstināts ar noteikumiem, bet arī regulāri sodīts, kas dzīvniekam dod mazu iespēju būt veiksmīgam un regulāri liek baidīties no kārtējā soda. Tā kā vairāki stresa izraisītāji vienlaicīgi var radīt tik lielu stresu, ka pat izturīgs dzīvnieks var piedzīvot distresu.

Eustresa laikā suns ir atvērts mācībām- savas uzvedības pielāgošanai pamatojoties uz pozitīvo nostiprinājumu.

Distresa laikā suns pamatā reaģē instinktīvi, bet instinkts pats par sevi rada pozitīvo nostiprinājumu- jaunu uzvedību dzīvnieks neizvēlās, jo tiek nostiprināta iepriekšējā. Šādā gadījumā cilvēks parasti sāk maldīgi uzskatīt, ka konkrētais suns nav apmācāms bez soda palīdzības.


Stresa menedžments


Sunim kompanjonam, jeb ģimenes mīlulim galvenais uzdevums ir harmoniski iekļauties ģimenes dzīvē. Jo relaksētāks un mierīgāks viņš būs, jo mazāk uzvedības problēmas (pavadas vilkšana, mājokļa demolēšana, lēkšana uz ciemiņiem, nevēlama riešana utt.) tiks novērotas ikdienā. Saimnieki, kuri apzināti vai neapzināti pratuši nodrošināt sunim stresu neizraisošus dzīves apstākļus, tāpat kā tie laimīgie, kuri dzīvo ar mīluli, kurš ir izturīgs pret ārējo ietekmi (tautā saukta: stipra nervu sistēma), ir tie, kuri ir dzirdēti lepojamies ar suni, kurš pat bez mācīšanas problēmas nesagādā.

Lai suni apmācītu efektīvākajā veidā, ar pozitīvā nostiprinājuma palīdzību, ir jānovērš negatīvais stress, jeb distress. Tas ne tikai veicinās mācīšanos, bet arī uzlabos mīluļa dzīves kvalitāti.

Suņi, kuru apmācība paredzēta darbam vai sportam, stresa apstākļos reaģēt domājoši ir jāradina pamazām tos palielinot līdz nepieciešamajiem, tad arī viņi būs spējīgi reaģēt pārliecināti un vēlami.


Stresa menedžmenta nepieciešamās sastāvdaļas:


Lieliska grāmata, kura atrodama smalki iztirzāta informācija par šo tēmu ir Martina Sholza un Klarisas Fon Reinhardas "Stress suņos" (skatīt ieteicamo literatūru).
Turpinājums sekos..

Izveidots ar Mozello - labo mājas llapu ģeneratoru.

 .