MANS SUNS
IR DRAUGS, KURŠ GRIB KLAUSĪT.

Nagu kopšana

Pazīt nagu- novērst bailes

Lielākā daļa saimnieku ir pamanījuši, cik ļoti jūtīgas ir mīluļu ķepas jau runājot vien par pieskārienu, kur nu vēl par turēšanu vai vēl ļaunāk- nagu griešanu. Protams, suns var pakāpeniski tikt pieradināts ļauties nepieciešamajai aprūpei, mainot kā suns jūtas, bet tas parasti ir sarežģīts process, jo nereti tomēr saistās ar saimnieka kļūdām un tāpēc tomēr ciestām lielākām vai mazākā sāpēm. Lielākoties šīs nepatīkamās asociācijas rodas cilvēka nezināšanas dēļ- saspiežot vai pat līdz asinīm traumējot naga dzīvo daļu. Jāpiemin vien, ka suņa bailes ir īstas- ja cilvēks neuzlabos zināšanas un nemainīs pieeju, nekas memainīsies uz labo pusi.

Lai uzsāktu veiksmīgu apmācību, kuras laikā suns iemācās gribēt, lai viņa nagi tiktu apkopti, ir jāsāk ar vismaz pamata zināšanām par naga uzbūvi. To, kā vizuāli mājas apstākļos noteikt, kad nags ir maksimāli saīsināts un kāda ir piemērotākā forma veiksmīgi saīsinātam nagam. Un tikai pēc tam ir jāķeras klāt tehnikām un apmācībai, jeb veidiem ar kuru palīdzību to paveikt.


Ieteicamais saīsināšanas garums

Izvēloties garumu, pirmkārt jau ir jāvadās pēc naga dzīvās daļas. Bet apstrādājot nagu regulāri, reizi divās vai trīs dienās, var panākt dzīvās daļas atkāpšanos- ar laiku nagu varēs saīsināt vēl. Visefektīvāk to var panākt, ja izmanto zemāk aprakstīto pilnīgo apstrādi. Tā kā nags nesastāv no cietās daļas un dzīvās daļas vien, vēl ir citi slāņi, kuri palīdzēs noteikt cik tālu, lai nav par tālu. Tas īpaši svarīgi ir gadījumos, kad nagu garums ir jāsaīsina vairāk nekā tas līdz šim ir darīts, bet pats nags ir melns, kas traucē saskatīt tā dzīvās daļas sākumu. Pie tam, jo garāks ir parasti bijis nags, jo garāka tam ir izveidojies dzīvā daļa.

Cik tālu pamazām turpināt, lai nags iegūtu vēlamo garumu? Tik tālu, lai ejot, suņa nagi neskartos zemei. Tajā pat laikā vienmēr ir jābūt gatavam novērtēt suni individuāli, jo iespējams, gaitas vai uzbūves īpatnības neļaus jūsu mīlulim atbilst šim kritērijam.Ieteicamā saīsināšanas forma

Pamata apstrāde

Pamata apstrāde ir klasisks veids, ko pazīst gandrīz vai katrs, kuram ir bijis savam mīlulim jāsaīsina nagi. Ja to veic tehniski pareizi, ar to bieži vien pietiek, lai veiktu ikdienas kopšanu.
Pilnīgā apstrāde

Tie, kuri līdz šim ir lietojuši tikai pamata apstrādi, bet tomēr ir pievienojuši arī pilnīgo nobeigumu, ir secinājuši, ka naga dzīvā daļa krietni veiksmīgāk atkāpjas un līdz ar to ir iespējams nagu ātrāk saīsināt līdz vēlamajam garumam.
Kā tehniski saīsināt nagus?

Skatoties attēlos viss šķiet vienkārši, bet ja vien tā būtu, tad krietni mazāk suņi baidītos no šīs procedūras. Ir jāiepazīst sava suņa nagi, viņa paša raksturs (jūtīguma pakāpe) un arī jau radušās asociācijas ar nagu kopšanu. Ir dažādas tehnikas, tāpēc ir iespējams izvēlēties savam sunim piemērotāko, lai kopšana nepārvērstos par cīniņu, bet gan pievienotos vienai no tām nodarbēm, kuras veicat kopā ar prieku!


Pirmais, kam pievērst uzmanību- suņa poza

Lai gan lielākajai daļai suņa saimnieku sākumā šķiet, ka viss sākās ar griešanu, viņu domas krasi mainās brīdī, kad jāvar paņemt suņa ķepa un jānotur tā mierā. Labākais veids kā to izdarīt ir sākt pamazām un ar prieku, lai tā nav cīņa, bet gan uzdevums. Tāds pats uzdevums kā "sēdi!", "guli!" vai "blakus!", tikai nereti ikdienā daudz noderīgāks. Bet pirms suns to mācās kā uzdevumu, ir jānotiek pieradināšanai, par kuru vairāk varat lasīt sadaļā "Mainīt kā suns jūtas" un skatīt video sadaļā "Praktiski piemēri".


Ar ko sākt?

Mierīgāki un uz ķepu aiztikšanu īpaši nereaģējoši suņi var palikt stāvus, bet vispār ieteicams ir gulēt uz sāna, jo pretējā gadījumā suns var pēkšņi doties prom, kas izraisa pārāk dziļu iegriezumu. Mērķis ir pieradināt suni mierīgi gulēt un nereaģēt uz ķepu aiztikšanu, pirkstu čamdīšanu un jeb ko citu, kas notiks griešanas laikā. Tas ir jāpieradina pa mazam solītim, lai miers un sadarbība būtu īsti.

Kamēr mācāt un pieradināt suni, papētiet kā suns var vīlēt nagus pats, kas ir krietni vieglāk iemācāms!


Suns nagus var vīlēt pats!

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā Mans Suns

atskaņošanas sarakstā MansSuns.lv : Vīlēt nagus pašam


Ātrākais veids jūtīgiem suņiem

Šis ir vieglākais un ātrākais veids kā iemācīt pozitīvā veidā vīlēt nagus sunim, kuram ir liela nepatika pret ķepu aiztikšanu (pārējie nagu kopšanas veidi ietver sevī arī ķepu turēšanu, kas var būt vēl grūtāk iemācāms). Iespējams šī nepatika ir radusies nepatīkamas iepriekšējas pieredzes gadījumā (cilvēks ir fiziski piespiedis suni rādīt ķepas, nevis pamazām pieradinājis; sāpīga nagu griešana; brūces apkopšana u.c.) vai suns pats ir jūtīgs pret atsevišķu vietu aizskaršanu vai pieskārieniem vispār.

Derēs vairāk kā ātrais risinājums, lai paralēli mācītos pilnīgākus veidus.


Var nederēt pilnībā un ir ar saviem mīnusiem

Nederēt pilnībā-  piektais nags netiks novīlēts šādā veidā. 

Mīnusi:

  • sākot šāda veida vīlēšanu ir jāuzmanās, lai suns nenoberž jēlus ķepu spilventiņus (tāpat kā nepieradušam sunim ilglaicīgi skrienot pa asfaltu). Ja redzat, ka spilventiņi sāk dilt, vīlēšanu pārtrauciet un pagaidiet kādu nedēļu. Ar divām līdz trim reizēm suns, visdrīzāk, būs pieradis tā, ka vairs nebūs jāuzmanās;
  • ar šo tehniku nagu ir iespējams apstrādāt tikai ar pamata formu, tāpēc dzīvā daļa tīk ātri neatkāpsies kā lietojot arī pilnīgo nobeigumu;
  • smagnējiem, mazaktīviem suņiem, kā arī suņiem ar veselības problēmām pats vīlēšanas process var risināties gaužām lēni;
  • taisnajai vīlei vairāk novīlējās divi priekšējie nagi;
  • interesanti, bet suņi arī mēdz būt labroči un kreiļi- īpaši būs jāmāca izmantot arī otru ķepu.


Vienkāršākās, taisnās vīles pagatavošana

Nepieciešamās sastāvdaļas, lai pagatavotu vīli: Dēlis (vertikāli novietots ir aptuveni puse no suņa augstuma sēžot, ja paredzēts tikai priekšķepām vai garums no deguna līdz astes sākumam, ja arī pakaļkājām), skavotājs un smilšpapīrs (lielākiem suņiem ar cietākiem nagiem- raupjāku). Pavisam centīgs saimnieks var pagatavot vīli ar statīvu- īpaši, ja suns ir liels vai ļoti enerģisks.


Efektīvākās, ieslīpās un nevienmērīgās vīles

Pagatavošana būs sarešģītāka, bet tas atrisinās vienu no taisno vīļu mīnusiem- nenovīlētos ārējos nagus. 

Ieslīpas  vīles lietošanu skatīt uzklikšķinot šeit.  Pagatavot tādu var kā pamatni izmantojot gareniski uz pusēm pārgrieztu cauruli vai mazākiem suņiem- čipsu "Pringles" paciņu.

Nevienmērīgas vīles lietošanu skatīt ielogojoties facebook.com un uzklikšķinot šeit. Tiem, kas nav facebook.com: Tā ir vīle, kurai pa vidu ir aptuveni trīs centimetrus plats un vienu garš grāvītis, kurā ieslīd priekšējie nagi, bet malējie palie uz malām un arī vīlējas. 


Uzsākot apmācību: vēlreiz atgādinājums par video uzklikšķinot šeit


1.Noliekat vīli tā it kā suns jau zinātu, kas ir jādara un pasaucam viņu. Kad suns pienāk un aposta  (apostīšanas- vēlamās darbības laikā) atskan klikšķis+kārums;

2.Kad suns pieliek degunu nākamreiz- klikšķis+kārums;

3.Tā līdz suns degunu jau liek pie vīles tikko kā kārumu apēdis (varam spriest, ka sapratis uzdevumu- vīle ir labuma nesējs);

4.Pārstājam klikšķināt par to, ka suns pieskaras un gaidām nākamo vēlamo uzvedību, bet  (piemēram iebakstīšanu ar degunu vīlē), bet pieskaršanos sākam ignorēt. Ja mācīšanās apstākļi ir mierīgi un uzmanību nenovērsoši, suns mēģinās no vīles dabūt to, "kas viņam pienākas" un kļūs nedaudz vairāk emocionāls, jo iepriekšējā "pareizā" uzvedība vairs nestrādā. Emocijas palīdzēs, iespējams, ne tikai iebakstīt, bet jau pakasīt- klikšķis+ kārums. Bet jauno uzvedību ilgi "nedrillējiet", lai nezūd prieks. Pārtrauciet ar labu uzvedību par ko klikšķis un kārtīga čupiņu kārumu- "džekpots!";

5.Nākamo reizi sākiet ar iepriekšējo- stabilo uzvedību, nevis pēdējo (pieskārienu, nevis bakstīšanu);

6.Tā turpiniet padarīt par "dabīgām" ar vien jaunas uzvedības, pārstājot apbalvot iepriekšējo, kuru suns zina labi, bet gaidot jaunu (pieskāriens, iebakstīšana, 1x pieskarās ar ķepu smilšpapīram, 2x pieskarās, vienreiz pakasa, divreiz pakasa, ar abām ķepām pakasa utt.) Katru reizi par milimetru tuvāku vēlamajai- smilšpapīra intensīvai kasīšanai;

7.Ja suns zaudē interesi vai nekādi nenonāk pie nākamās darbības, mācības pārtrauciet un pārplānojiet!

Kā jebkurā klikerapmācības uzdevumā saimnieks nekļūst emocionāls, suni neaiztiek, neuzrunā un tieši neuzlūko- tai ir jābūt suņa izvēlei uzsākt vīlēšanu. Sunim ir jāmācās pašam- saimnieks tikai noorganizē apstākļus un vēlamās uzvedības marķēšanu+apbalvošanu.

Cik ilgi vienā reizē nodarboties? Kamēr sunim NESĀK parādīties pirmās pazīmes, ka mācības apnikušas- pašā interesantākajā vietā. Ja pratīsiet beigt mācības "pašā labākajā vietā", nākamreiz suns darbosies ar lielāku prieku un ilgāk. Apmācītam sunim, ieraudzīt savu vīli saimnieka rokās, nosīmē priecāties kā ieraugot kārumus bez vīles.

Cik ilgu laiku prasīs apmācība? Viens suns jau pēc pirmās reizes vīlēs bez apstājas, bet cits turpretim tālāk par deguna likšanu klāt 3 dienās netiks- galvenais nesasteigt un iet sava suņa ātrumā.

Gan jau šeit ir lieki, bet piebildīšu: Nesodiet!  Ja kaut kas nesanāk- paņemiet sarullētu avīzi un uzšaujiet pa galvu pats sev. Jāplāno apmācība labāk! (Par avīzi- joks! :) )


Pakaļkāju nagi- tikpat ērti vīlējami

Un ko ar pakaļkāju nagiem? Ideja par apmācību tāda pati, bet ieskatam  video .Vīlēšana ar elektronisko vīli

Nākamais efektīgākais, bet laikietilpīgāks apmācības ziņā, jo sevī ietver arī pieradināšanu (sunim ir jāspēj mierīgi turēt ķepas, kamēr kāds tās vīlē ar rūcošu un vibrējošu mehānismu), kopšanas veids ir vīlēt nagus ar automātisko vīli (angļu val. dremmel). Iznākums gan būs izskata ziņā cilvēkam krietni patīkamāks, tāpēc derēs tiem saimniekiem, kuriem svarīgi panākt vizuāli nevainojamu iznākumu. Pie tam, ar šāda veida vīlēšanu jau būs iespējams nagu apstrādāt pavisam- ar pilnīgo un efektīvāko saīsināšanu. 

Svarīga piezīme- vīlēšanas virzienu ir jāizvēlās tā, lai vīle grieztos naga augšanas virzienā- no pirksta uz zemi. Ja virziens tiek izvēlēts pretējs, vīle nagu plēš.

Kā veicas mums, varat skatīt video piemēros.                                                                                      Ieteicamākais vīlēšanai ar elektrisko vīli: DREMEL Micro 8050                                              Griešana ar suņiem paredzētajām šķērītēm

Vispopulārākā, bet mēdz sevī iekļaut visvairāk kļūdu

Tā kā sāpju cēlonis parasti ir spiediens grieziena brīdī, kurš saspiež naga cietajā daļā esošo dzīvo daļu vai vēl ļaunāk- dzīvā daļa tiek ievainota un asiņo, visalabākā ir šajā video (klikšķiniet uz pasvītrotās teksta daļas) redzamā tehnika. Griežot uz apli pa mazam gabaliņam ir vieglāk kontrolēt īsto garumu un nesaspiest nagu, lai netiktu saspiesta dzīvā daļa,
Noderīgs ieteikums

Ieteikumu tiem, kuri komunicē angliski un ir facebook.com. Sameklējiet grupu Nail Maintenance for Dogs  (titulbilde visās varavīksnes krāsās) un piesakieties tajā. Ļoti daudz vērtīgas informācijas un iespēja uzdot jautājumus cilvēkiem ar lielu pieredzi.