Praktiski piemēri

Visbiežāk klasiskā kondicionēšana, pāŗkondicionēšana un desensitizācija ikdienā noder tieši sadarbībā balstītas kopšanas attīstīšanā. Kā arī tādu problēmuzvedību risināšanā kā atšķirtības trauksme vai bailes no salūta.


Visa pamatā ir jautājums "Kā suns jūtas?"

Katrs suns vienmēr ir jāvērtē individuāli un cilvēkam ir jājūtas brīvi atsakoties no vispār pieņemtiem soļiem kā pieradināt savu suni pie kādām darbībām. Visa pamatā ir sākuma jautājums "Kā suns jūtas?" un no tā izriet tālākās darbības. Cilvēkam ir jāprot būt kreatīvam.


Vairāk video piemēri skatāmi mūsu youtube kanālā Mans Suns


Sadarbībā balstīta kopšana:

 Nagu kopšana

Par konkrētu suni:

Visu uzdevumu, kuru mērķis ir pieradināt Elu pie kaut kā jauna vai mainīt jau nepatīkamās asociācijas, sākumā mēs izmantojam kādu jau iemācītu darbību. Kāpēc? Jo, būdama īpaši darboties griboša būtne, tikko kā saņēmusi kaut mazāko mājienu, ka tūlīt sekos mācības, viņai miers nav vairs ne prātā. Tāpēc, nagu kopšanas sākumā izvēlamies "sēdi!" (Ne "Guli!" uz sāna, jo arī tas prasa spēju relaksēties). Tā kā ķepu aiztikšana un jebkādi pieskārieni, kas varētu nozīmēt "Tev tagad jāpaciešas" viņai nav patīkami (kā lielai daļai mazo suņu, kam saimnieki apmācības vietā slinko un ar sunīti "tiek galā" fiziski) un izraisa pretreakciju, virzīsimies uz priekšu ar maziem solīšiem. Kā mums veicas, varat vērot uzklikšķinot augstāk uz virsrakstā pasvītrotā teksta "Nagu kopšana".


Spreja pudeles izmantošana

Par konkrētu suni:

Elai visas pozitīvās attiecības ar ūdeni beidzas ar dzeramtrauka lietošanu. Pat naga gala saslapināšana skaitās pretīga. Kopš, pastiprināti domājot par veselību, lietojam bioloģisko spreju ērču atbaidīšanai, spreja pudeles izmantošana ir mūsu apmācības izaicinājums. Sākuma uzdevums bija pozitīva komunikācija ar pudeli- sitiens ar ķepu. Kam lēnām pievienojās šļakstīšana, kam vairs obligāta uzvedība netiek prasīta- tīra pieradināšana. Video varat skatīt uzklikšķinot uz pasvītrotā virsraksta "Spreja pudeles izmantošana". Mums šis uzdevums prasīja visu vasaru, ņemot vērā, ka turpinājām obligāto apstrādi ar īšto spreju, kas bojāja pozitīvās asociācijas.

Spreja pudeles lietošanai pievienojām arī "pakāpšanās uz priekšmeta ar priekškājām", ko varat atrast sadaļā intelektuālā slodze, jo Ela ir maza augumā, tāpēc viņai nav iespējams kvalitatīvi apstrādāt vēderu, nepaceļot ķermeņ priekšpusi. Ko tas mainīja pieradināšanai? Tā kā Ela pieder pie suņiem, kuri stresa ietekmē reağē asi, viņa ir viegli stresa ietekmējama vispār un katrs jauns stresa avots nozīmē reağēt asāk uz visu pārējo. Pievienojot pakāpšanos, kas nozīmē neatrasties tik ērtā pozīcijā kā uz zemes, kā rezultātā, nācās uzlabot pieradināšanu pie spreja.


Zobu kopšana

Par konkrētu suni:

Elai zobus tīru jau aptuveni sešus gadus un daru to ar suņiem paredzēto zobu pastu un parasto zobu birsti.

Pirms uzsākām apmācību ar asociēšanas un pieradināšanas palīdzību, Elai zobus tīrīju piespiedu kārtā- atvēru muti un iztīrīju. Ja nepiemin stresu un nepatīkamo komunikāciju šādas tīrīšanas laikā, zobu iekšpuse palika nenotīrīta, jo viņa zobus turēja ciet tik cieši, cik vien pašas spēkos.

Uzsākot ļoti pakāpenisku pieradināšanu Ela ātri vien sāka sadarboties, pati nākt ieraugot zobu kopšanas piederumus, lai arī zināja, ka turpinājumā notiks tīrīšana. Atvērt muti- tas palīdzēja iztīrīt zobu iekšpusi, tādejādi sekmējot perfektu to iztīrīšanu.