MANS SUNS
IR DRAUGS, KURŠ GRIB KLAUSĪT!

Sabalansēta slodze

Nepieciešamā sabalansētā ikdienas slodze- iztērē dabīgo enerģiju un uztur suni jauneklīgu

Nepieciešamā ikdienas slodze ir stimulu kopums, kurš sunī izraisa emocionālu, intelektuālu vai fizisku reakciju un tādejādi nodrošina dabīgi uzkrātās enerģijas iztērēšanu, kā arī signalizētu ķermenim, ka dzīvnieks vēljoprojām ir darbīgs, tātad spējīgs un pietiekami jauneklīgs. Lai suns dzīvotu veselīgi un pilnvērtīgi un līdz ar to attīstītos un nostiprinātos nepieciešamās uzvedības, slodze ir jāsabalansē un jāpielāgo atbilstoši suņa iedzimtajām un dzīves gaitā iegūtajām īpatnībām, kā arī vecumposmam un veselības stāvoklim.

Jo spējīgāks suns, jo lielākas būs problēmas, ja viņš netiks nodarbināts, jo suns, kuram iedzimta spēja pastiprināti domāt un darboties, to darīs- ar jūsu piedalīšanos vai bez. Kāpēc? Katram sunim ir savs noteikts iekšējās enerģijas daudzums, kurš ir jāiztērē, lai viņš justos nodrošināts un līdz ar to mierīgs. Mērķtiecīgs darbīgums, kam raksturīga uzņēmība un neatlaidība ir laba darba īpašība, bet jāņem vērā, ka darbības būt tikpat neatlaidīgas, ja suns būs spiests pats novirzīt savu enerģiju. Viens piemērs, ko darīs suns, kam nav ko darīt, bet enerģijas netrūkst ir redzams uzklikšķinot šeit. Tātad, ja sunim sākās uzvedības problēmas, pirmkārt, ir jāizvērtē viss nepieciešamais nodrošinājums, tai skaitā sabalansēta ikdienas slodze. Jo nereti cilvēki pietiekami nenovērtē sava suņa vajadzības. Piemēram, uzskatot, ka mazam sunim to ir mazāk nekā lielajam.

Viens visiem suņiem ir kopīgs- vecums vai šķirne nav atruna, kamēr veselība atļauj uzturēt interesi par apkārt notiekošo, slodze ir nepieciešama. Jo ilgāk suns būs aktīvs, jo ilgāk nesamazināsies viņa dzīves kvalitāte un ilgāk viņš iepriecinās savus saimniekus ar stabilu veselību, jauneklīgumu un dzīvesprieku. 

Slodze jāsabalansē starp trim, vienlīdz nogurdinošiem slodzes veidiem, kuri jāprot pielāgot konkrētajam sunim:


Nodarbini suni mājās!

Pārzinot slodzes veidus, rodas iespēja tos aizstāt

Visi trīs slodzes veidi ir nepieciešami, grūti atdalāmi un papildina viens otru. Atbilstoša intelektuālā un fiziskā slodze nav iedomājamas bez paralēlas emocionālās.

Ārkārtas apstākļos cilvēkam ir visas iespējas slodzes veidus aizstāt vienu ar otru, piemēram, ierobežot fizisko un palielināt intelektuālo un emocionālo slodzi. Suns, kurš kādu laiku būs bijis motivēts domāt, risināt un iepazīt, būs tikpat noguris, cik tas, kurš atgriezīsies no pastaigas. Kā arī, jāņem vērā, ka arī uzdevumus mājās var plānot tā, lai suns iegūst arī fizisko slodzi un, iespējams, pat izvingrina muskuļus, kurus ikdienas pastaigās neizdodas nodarbināt!

Bet, jāņem vērā, ka bez nopietna iemesla, tam nevajadzētu kļūt par dzīvesveidu, jo pastaigām ārpus telpām ir savas priekšrocības, kuras citas nodarbes nevar pilnvērtīgi nodrošināt.


Idejām, ko darīt mājās nav gala:

Sunim saistoša, jauna nodarbe emocionāli bagātinās ikdienu, bet izplānojot uzdevumu tā, lai suns saskatītu mērķi un tā sasniegšanai domātu un risinātu un vēl pievienojot fizisku piepūli, visi slodzes veidi var tikt apvienoti. Piemēru varat skatīt zemāk.

Sāc ar nepieciešamo, ko līdz šim esi atlicis, piemēram, sadarbībā balstītu kopšanu un iemāci sunim nagus kopt ar prieku.

"Uzlabo" jau iemācīto, piemēram, kādu no intelektuālās slodzes idejām, tai pievienojot emocionālo un fizisko slodzi, nomainot virsmu uz tādu, kura prasa gan pierašanu vai pat fizisku piepūli.