Intelektuālā slodze

Suns ---> Ceļš ---> Mērķis , kurā "ceļš" ir intelektuālā slodze, "Mērķis" ir sunim saprotams un viņaprāt aizsniedzams, vēlams un līdz ar to motivējošs "darīt".
Tā var būt jaunas komandas vai trika apguve, bet arī paslēptas rotaļlietas meklēšana vai ar saldētiem kārumiem piebāztas tukšošana. Jebkas, kas liek sunim pašam piedomāt "kā to izdarīt?".Ja suns izvēlas klausīt, nekādas piespiešanas

Veselīga intelektuālā slodze ir brīvi, motivējoši apstākļi, nevis bailes nepaklausīt. Izpētiet sadaļu "Suns izvēlas klausīt" un nodrošiniet organizētu intelektuālo slodzi, pamatojoties uz to.

Mācīties, ko jaunu vai jau zināmo, bet sarežģījot apstākļus (suņa ticamības robežās- viņš ir motivēts meklēt risinājumu un pēc brīža, nezaudējot ieinteresētību, viņam tas izdodas)- izaicinājums domāt (Triki (skatīt zemāk), ikdienā noderīgas uzvedības). Atkārtošu, ka mācībām ir jābūt pamatotām suņa izvēlē, jo tas, lai gan nozīmē trenerim rūpīgu plānošanu un nereti, pārplānošanu, sunim ir efektīvākais, atmiņā paliekošākais un patīkamākais, līdz ar to nākamreiz motivāciju mācīties palielinājošākais mācīšanās veids. Bet papildus stress nes tikai papildus problēmas- pozitīvu apmācību izvēlēties ir tā vērts!

Vislabāk ir sākt ar pamata apmācību, kuru pielāgot ikdienas vajadzībām, paškontroles uzlabošanu, problēmuzvedību risināšanu, kura konkrētajā gadījumā nozīmē jaunas uzvedības mācīšanos, sadarbībā balstītas kopšanas apgūšanu vai jebko citu, kas apvieno nepieciešamību nodrošināt intelektuālo slodzi un izmainīt vai mācīties cilvēkam vēlamu uzvedību. Piemēram: sagaidīt viesus sēžot, apsēsties pirms atvērtas ārdurvis, apsēsties pirms pasniegta barība, nagu vīlēšana pašam utt. Tāpat interesantas ir prāta spēles, kurā jāizmanto oža- paša saimnieka vai tikai viņa smaržas atpazīšana un meklēšana, piemēram.Organizēts iznākums- ātrs un efektīvs mācību veids ir izslēgt kļūdīšanās iespēju

Tā kā katrai jaunai uzvedībai, ko cilvēks vēlas iemācīt sunim, ir ļoti daudz mazi posmiņi, katrs no tās ir jāmācās atsevišķi. Tikai spējot sadalīt mācību procesu šajos posmiņos un katru rūpīgi apgūstot, tas ko vēlas cilvēks tiks apgūts stabili. Pie tam, jāsaprot, ka metodes var būt tik pat dažādas, cik dažādi ir suņi. Tāpat vienam mīlulim mācību process "risināsies kā pa sviestu", bet otram nemitīgi būs jāpārplāno un jāuzlabo. Sava suņa iepazīšanai ir liela loma efektīvā apmācībā. Ja mērķis ir kopā interesanti pavadīts laiks un nogurums pēc garas domāšanas, tad tas būs sasniegts neskatoties uz sarežģījumiem.

Jo mazāk ietekmes (vilināšana ar kārumu, fiziski pieskārieni, kacināšana ar mantiņu) un vairāk organizētas vides, kura sunim pašam palīdz nonākt līdz pirmajam vēlamajam posmam un pēcāk arī līdz nākamajiem, jo efektīvāk notiks mācīšanās- suns tikai domās par to "Ko darīt, lai iegūtu apbalvojumu?", nevis akli sekos kārumam vai izvairīsies no pieskāriena. 

Ļoti interesanti ir vērot suni, kurš jau ir sapratis, ko nozīmē intelektuālās slodzes nodarbība. Piemēram paņemta kārumsoma un saimnieks, kurš ir apsēdies uz zemes ir kā stimuls sunim domāt "Tā, kas tagad ir jādara, lai kārumi no somas tiktu man?". Piemēram, blakus saimniekam pirmo reizi ir parādījusies plastmasas kastīte (kā redzams video uzklikšķinot šeit), jāsāk mēģināt, kas tieši ir jādara, lai kārumi sāktu "ripot manā kontā". Pilnīgs klusums, suns domā un saimnieks tikai apstiprina ar "klikeris+kārums" katru vēlamo soli tuvāk mērķim.

Ja kaut kāda rīcība ir panākta, bet atkārtot to neizdodas, apstākļi kā rezultātā suns to darīja nebija veiksmīgākie un pirmajā reizē suns to neveica apzināti, bet gan nejauši. Arī šādas nejaušības kuras tiek precīzi marķētas un apbalvotas var lieliski palīdzēt mācībās, bet tikai, ja ir apzināti veiktas un piefiksētas no suņa puses- turpiniet plānot, "ķert" un marķēt vēlamo.

Svarīgi ir neaizmirst, ka mācoties ko jaunu nav vēlams to darīt tādu traucēkļu klātbūtnē, kas sunim liek domāt par apkārt notiekošo vairāk kā par mācību procesu. Ideālā gadījumā, sākumā traucēkļu nav vispār un tie pievienojās tad, kad suns "jau zina ko darīt". Tāpat cilvēkam nevajag aizrauties ar pļāpāšanu, skubināšanu, dusmošanos pat nepieminēšu, jo suns to visu  tāpat nesaprot, bet no tā parasti tikai kļūst nervozāks un kļūdās. Abi klusējiet, domājiet un komunicējiet skaidri- ar klikera palīdzību.

Vienmēŗ beidzat brīdī, kad suns ir ļoti ieinteresēts un, ideālā gadījumā ir izdevies mācībās doties soli uz priekšu. Bet pirmajā vietā vienmēr lai ir interese, jo tad nākamās mācības sāksies ar vēl lielāku entuziasmu un tā treniņi ar katru reizi būs garāki, jo suns kļūs izturīgāks. Pie tam šāds suns, kurš ir noskaņots uz mācībām vienmēr būs arī noskaņots uz sadarbību un atsaukšanos saimniekam vispār- tātad vieglāk kontrolējams.

Katras nākamās nodarbības sākuma mērķis  redzēt, ka suns tiešām saprot to, ko iemācījies pagaišreiz pēdējo. Ja suns ir spējīgs brīvi atkārot iepriekš iemācīto, tad droši var doties mācībās uz priekšu un apstākļus sarežģīt jau pietuvojoties gala mērķim. Jo sīkāk un rūpīgāk tiks plānots katrs solis, jo ātrāk tas notiks.


Neorganizēts iznākums- darbošanās mērķis ir, lai  suns būtu intelektuāli noslogots un ir pietiekami motivēts darboties ar prieku

Tā var būt jebkura darbošanās, kura netiek cilvēka kontrolēta, piemēram, ar kārumiem piepildītas rotaļlietas vai speciāli tam paredzētas puzles tukšošana. Šādas aktivitātes var palīdzēt, kad cilvēkam pašam nav laika, bet suns ir jānodarbina, piemēram, atstājot īpaši aktivu suni vienu un dodoties uz darbu.

Pie šādām neorganizētām aktivitātēm pieder arī pietiekami nenodarbināto suņu problēmuzvedības, kuras rodas viņiem, garlaicības māktiem, pašiem meklējot sev nodarbi. Un tā nereti top video ar "krampju atvērējiem", "kokos kāpējiem" un "ledusskapju tukšotājiem". Suns sev nepieciešamo slodzi centīsies nodrošināt ar vai bez cilvēka līdzdalības un ja vēl tam seko pozitīva mērķa sasniegšana, tad "amats rokā" vienam, bet problēmas otram.


Harmoniskai ikdienai- jo stresa mazāk, jo labāk

Ja vien mācības ar suni nav paredzēts sporta sacensību uzdevumu gatavošanai vai kādam darba uzdevumam, cilvēks ir ieinteresēts diviem iznākumiem:

  • suns iemācās kaut ko noderīgu;
  • suns pēc nodarbības ir noguris un apmierināts.

Lai tas piepildītos ļoti svarīgi ir padomāt par pašu mācību procesu, piemēram, tur iesaistīto cilvēkam kontrolējamo resursu izmantošanu par apbalvojumu. Pārtika nomierina, bet spēle ar mantiņu tieši pretēji- pievieno emocijas, aktivitāti un mazina domāšanu- process kļūst dinamiskāks (arī ikdiena), bet mācības ieilgst.

Tāpat ir jāprot organizēt paši uzdevumi- ja sunim regulāri būs pārāk grūti saprast nākamo soli (pārāk ātri cilvēks vēlās, lai notiktu mācīšanās process), jo nervozāks viņš kļūs. 

Ja suns jau ir satraucies, var izmantot brīdi, lai mācītos uzdevumu, kurš prasa lielāku dinamiku un pēc tam pāriet uz mierīgākiem uzdevumiem, kuri prasa koncentrēšanos. Tādejādi suns būs nomierinājies, bet jūs pievienojis savam pirmajam uzdevumam nepieciešamo dinamiku.


Piecpadsmit idejas intelektuālās slodzes nodrošināšanas brīžiem:

Idejām kā nogurdināt suni intelektuāli klāt ir pierakstīti ieteicamie soļi kā vadlīnijas tam kā pēc kārtas mācīties konkrēto uzvedību, bet tie ir tikai ieteikumi- katram sunim ie jāmeklē savi pēc iespējām un saprašanas.

1.Nodarbini mājās ar to, kas mājās

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Nodarbināt mājās"

Nodarbini suni ar to, kas mājās.

Nepieciešams: 

-kartona trubiņas no tualetes papīra

-šķēres

-ideja kā tās sakārtot tā, lai sunim uzdevums nav ne par vieglu, ne par grūtu.

-veselīgi kārumi vai barības porcija.

1.Paklausība

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā: "MansSuns.lv : Paklausība"

un atskaņošanas sarakstā "MansSuns.lv : Sporta paklausība Obedience"

Paklausība parasti ir pirmais mērķis suņu saimniekiem, bet patiesībā, tas ir tikai iznākums attiecībām, kuras sastāv no vairākiem, daudz svarīgākiem posmiem. Tīri tehniski izpildīt precīzas "komandas" derēs sacensībām, iegūt paklausību ikdienā var tikai veidojot minētās attiecības. Runājot par intelektuālo slodzi ar organizētu iznākumu, vairāk vajadzētu saprast šo tehnisko "komandu" apguvi, kas der kā atskaites punkts vēlamai uzvedībai nevēlamās vietā (piemēram: sagaidīt viesus sēžot, nevis lecot tiem virsū)

2.Suņa paškontrole

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā: "MansSuns.lv : Suņa paškontrole"


Viena no "paklausības" sastāvdaļām ir paškontrole, jo ja suns nav spējīgs sevi kontrolēt pats, neviens no viņa nevar prasīt pieprasījumu izpildi, kuri nozīmē kontrolēt vēlmi darīt ko citu, jeb spēt būt traucēkļu neietekmējamam.

3.Pieskarties mērķim*

*Angļu valodā "targeting"

Ļoti svarīga suņa un saimnieka ikdienas sastāvdaļa ir sunim būt cilvēka vadāmam. Cilvēks pieder pie citas sugas, kurai ir raksturīga cita komunikācija, piemēram, mēs norādām virzienu ar žestiem, suņi- pagriežot tajā galvu vai paši tajā dodoties. 

Lai suns būtu vadāms (sekotu cilvēkam vēlamajā virzienā), viņš ir jāiemāca sekot plaukstai un vieglākais veids kā to izdarīt ir sākumā iemācot tai pieskarties.

Tāpat noderēs iemācīt suni pieskarties citiem priekšmetiem ar kuru palīdzību vēlāk suni varēs sūtīt vēlamajā virzienā vai pat mācīt trikus un sporta sacensību uzdevumus. Valstīs, kur pozitīvā nostiprinājuma apmācība jau kādu laiku aizrauj izglītotos suņu un citu dzīvnieku īpašniekus, ir izdomāti, tā saucamie, "mērķa kociņi", jeb angļu valodā "targeting stick" kā arī dažāda cita veida "mērķi", kuri atvieglina ikdienu un paver plašākas iespējas apmācību metodē

Vēl pieskaršanās nozīmē "darbošanos ar". Piemēram, ja sunim ir bail no fēna, kurš ikdienā viņam ir jālieto un saimnieks ir nolēmis turpmāk suni šai nodarbei sagatavot pozitīvi, nevis piespiedu kārtā, pirmais pozitīvais uzdevums var būt "pieskaries fēnam"- tā sākas pozitīvu asociāciju būvēšana.


4.Iet "Kastē!"

Vingrinājums aizgūts no metodes, kura pielietota vienā no sporta paklausības disciplīnām- "Komplekss", jeb "Sēdi" + "Guli" + "Stāvi" pozīcijas maiņu trenēšanai.


5.Vīlēt nagus pašam

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Vīlēt nagus pašam"

Pirmkārt, ir jāpagatavo vīle, padomus kā to izdarīt un kā sunim iemācīt pašam vīlēt, varam skatīt uzklikšķinot šeit.6.Spreja pudeles lietošana

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Spreja pudeles lietošana"


7. Pakāpties uz rokas vai priekšmeta

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Pakāpties uz rokas"

Noder kā ikdienas kopšanas sastāvdaļa.


8.Pazudušu personu meklēšana

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Pazudušu personu meklēšana"

Protams, tā var būt tikai spēle, kura līdzinās "paslēpēm", bet tā var būt arī nopietna apmācība, jo suņi, kuri meklē un tādejādi glābj pazudušas personas lavīnās, drupās, mežos, purvos un citos apvidos nopietni strādā visā pasaulē.


9.Deguns traukā

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Deguns traukā"

Noder kā citu triku sastāvdaļa.


10.Smaržas atpazīšana (saimnieka smarža)

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Smaržas atpazīšana (Saimnieka smarža)"


11.Pienest priekšmetu

Kā veicās mums, skatīt varat arī mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Pienest priekšmetu"

Kādam sunim nekas īpašs un pienesīs jebko, kas aizmests, bet kādam pat bumbiņa ar neierastu struktūru būs liels izaicinājums. Ela ir pēdējais variants. Kā veicas mums, skatāties mūsu kanālā.

Ieteicamie soļi gadījumā, ja suns vispār nav mantu nēsātājs: 

  • pirmajam uzdevumam vislabāk ir sameklēt konkrētajam sunim patīkama materiāla un izmēra rotaļlietu (gumijas (pie šāda materiāla var pieradināt sākumā izmantojot ar pārtiku piepildāmās rotaļlietas), tenisa bumbiņu, kociņu utt.)

  • atnest priekšmetu un turēt mutē tik ilgi, līdz cilvēka roka ir apakšā un priekšmetu palaižot tā iekrīt rokā;
  • sekot rokai ar priekšmetu zobos un palaist tikai līdz roka ir apakšā;
  • Kad suns labi pienes mantu rokā, var savienot deguna likšanu traukā, kas šoreiz nozīmēs priekšmeta ielikšanu traukā, ar priekšmeta pienešanu- triks gatavs!


12.Apskriet norādīto priekšmetu

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Apskriet norādīto priekšmetu"


13."Velies!"

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Velies!"


14."Griezies!"

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Griezies!"


15. Iet atpakaļgaitā

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Iet atpakaļgaitā"


16. Aicinājums "Vietā!"

Kā veicās mums, skatīt varat mūsu YouTube kanālā "Mans Suns"

atskaņošanas sarakstā "Vietā!"

Ja suns tiek mācīt klasiskajam aicinājumam "vietā!", tad sākumā tiek nostiprināta interese par "vietu", tad pieskāršanās tai, tad uzkāpšana ar vienu kāju, tad divām, tad trim, tad visām. Tad "vieta" tiek attālināta un tiek nostiprināta došanās uz to, lai pieskartos, tad uzkāptu utt. Paralēli tiek mācīts aicinājums "guli!" Tad došanās uz "vietu" tiek apvienota ar "guli!" Katrs no konkrētajam sunim nepieciešamajiem soļiem tiek nostiprināts ar klikšķi (kam ir apbalvojuma vērtība), kam nekavējoties seko vēlamais resurss. 


Kā jau visiem galamērķiem, posmi ir tik atšķirīgi, cik atšķirīgi ir suņi.

Pirmkārt jāizvēlās stimuls, kas mācību procesā nozīmēs iešanu atpakaļgaitā. Piemēram, uz grīdas noklāta sedziņa. Kad suns būs apmācīts tik tālu, ka zinās, ka tieši iešana atpakaļgaitā ir vēlamā uzvedība, cilvēks varēs pievienot "pieprasījumu" (komandu) un no cita stimula pamazām atbrīvoties. Sedziņa kā stimuls noderēs tālāk aprakstītajai metodei, citām metodēm būtu citi stimuli.

1.Mērķis ir ļaut sunim saprast, ka solis atpakaļ ir vēlamā uzvedība. Tam lieliski palīdz cita virsma, kurai uzkāpjot, suns piefiksē, ka kaut kas mainās tieši sperot soli atpakaļ un no cilvēka puses svarīgi ir spēt nevilcinoties marķēt (plus apbalvot) šo soli atpakaļ- visefektīvāk izmantot klikeri. Vieglāk kontrolējamā virsma ir sedziņa, kura uzklāta uz grīdas. Suni ir jāpaņem sev priekšā tā, lai viņš stāvētu un jāpanāk solis atpakaļ tā, lai jau pēc viena soļa suns ir uz sedziņas. Lai kustību atpakaļ panāktu, var mēģināt spert soli suņa virzienā vai kulakā paslēptu kārumu tuvināt suņa krūtīm. Tikko kā vēlamā kustība panākta, atskan klikeris un tiek dots kārums. 

Ja suns ir īpaši statisks un solis atpakaļ nesanāk, neiestrēgstiet šajā vietā- marķējiet un apbalvojiet kaut vai nelielu noliekšanos atpakaļ. Ja arī tas nesanāk, pamētājat kārumus tāpat vien, lai suns izkustās un kustīgā brīdī mēģiniet atkal, kaut lai suns nav pie sedziņas, tagad pirmais mērķis ir izkustināt atpakaļgaitā. Katram sunim mērķi var krasi atšķirties- cilvēkam ir jāprot pielāgoties.

Kad vēlamā nelielā kustība atpakaļ panākta, atkārtojiet pielāgotos apstākļus tā, lai suns kustību atkārto vēl un vēl līdz tā kļūst dabīga- neprasa ilgu laiku vai organizēšanu atkārtošanai. Pārtrauciet labākajā brīdī- esat sasnieguši kaut nelielu mērķīti.

2.Mērķis šoreiz un arī nākamajās reizēs ir sākot nākamo nodarbību redzēt, ka suns tiešām saprot to, ko iemācījies pagaišreiz pēdējo. Atkārtojiet veidu kādā panācāt kustību atpakaļ pagaišreiz. Ja tas izdodas brīvi vairākas reizes, varat doties tālāk un pirmkārt jau mazināt savu ietekmi (ja kustība atpakaļ tika panākta ar soli suņa virzienā vai dūres kustību krūšu virzienā, tad jāsāk ar minimālām izmaiņām cilvēka kustības intensitātē). Ja neizdodas, pārplānojiet mācības, kaut vai sākot no sākuma, bet pārliecinoties, ka mācīšanās tiešām notiek- sunim ir skaidrs veids kā iegūt apbalvojumu.

3.Mērķis ir izvēlēties kā pagrūtināt uzdevumu, bet TIKAI par vienu soli katrā reizē, lai mācības nenāktos pārplānot, jo tās kļuvušas par grūtu. Piemēram, nu jau divi soļi līdz sedziņai, tad trīs, tad četri utt.. Ja visu izdarīsiet pakāpeniski, tad mācības ritēs raiti uz priekšu. Šajā gadījumā, tiks palielināts iešanas atpakaļ ilgums, kas vienmēr beidzas ar uzkāpšanu uz sedziņas.

4. Mērķis. Nomainīt sedziņu uz cilvēkam ērtāku pieprasījumu, piemēram, mājienu ar pirkstu (skatīt video). Noklājiet sedziņu kā parasti, un tikko kā suns sāk kustību, mājiet ar pirkstu. Sākumā sunim tas nenozīmēs neko, tāpēc šādi treniņi jāveido vairāki- viss kā parasti, tikai pievienojas pieprasījums.

5. Mērķis. Sedziņas noklāšana paliek tikai atgādinājumam, ka būs jāiet atpakaļgaitā- tai vairs nebūs jāuzkāpj. Varat izvēlēties lielāku attālumu vai vienkārši klikšķināt PIRMS suns nonācis uz sedziņas. Tātad: Pieprasījums (Mājiens ar pirkstu), suns paiet atpakaļgaitā, klikšķis+apbalvojums. Tāpat kā sākumā- neliels attālums, ko pakāpeniski palielināt.

6.Mērķis. Sedziņu vairs neklāt, jo pietiekami ir nostiprināts stimuls iet atpakaļgaitā pieprasījuma klātbūtnē.

7.Mērķis. Pamazām ieviest citus traucēkļus.