Socializācija

Socializācija ir process, kura gaitā indivīds apgūst savas sabiedrības sociālās normas, kultūru, nepieciešamo pieredzi un zināšanas. Bez praktiskas socializācijas nav iespējams sagatavot suni, kuram ir jādzīvo cilvēku starpā.

Ja mērķis ir audzināt suni- draugu, socializācija ir suņa nodrošināšana tieši ar pozitīvu pieredzi un atbilstošākās uzvedības apmācību nepieciešamajās dzīves situācijās. Tā parasti tiek plānota saskaņā ar turpmākajiem mērķiem- suns tiek sagatavots attiecīgajam dzīves modelim un ar to saistītajai apmācībai.

Jo vairāk suns ir pieredzējis un tiek apmācīts atbilstoši reaģēt, jo vieglāk būs nākotnē suni apmācīt un kontrolēt līdzīgās situācijās. Tāpēc pirmais jautājums, nodrošinot atbilstošu socializāciju: "Ko suns ar šo pieredzi iemācās?" Jo vienkārši nemitīga suņa nodrošināšana ar jaunām situācijām, neņemot vērā radušās asociācijas un no suņa puses izrādīto uzvedību, var izraisīt pretēju efektu- suns pierod attiecīgajos brīžos uzvesties nevēlami, jo pieredze ir radusies negatīva. (Piemēram: Suns pirmo reizi satiek citu lielu suni un šis svešais suns viņam uzbrūk, tādejādi nobaidot. Nākotnē suns ar šādu pieredzi sagaidīs ko bīstamu, iespējams, mēģinās uzbrukt pirmais. Būs grūtāk kontrolējams) Kā to kontrolēt? Pārzinot suņa ķermeņa valodu, kas palīdzēs pamanīt sākotnējos stresa signālus un līdz ar to nodrošināt atbilstošu apmācību.

Piemēram, ja cilvēks vēlas pret citiem suņiem draudzīgi noskaņotu mīluli, viņam ir jārada pieredzi, ka citi suņi viņu neapdraud. Un tieši cilvēka atbildība ir nolasot situāciju, paredzēt nevēlamo un to pārtraukt. Jo bagātīgāka būs šī pieredze, jo emocionāli pozitīvāk noskaņots būs suns pret citiem sugas brāļiem nākotnē.


Noderīgi socializācijai

Pieskāriens ar degunu satikšanās (gan diviem suņiem, gan sunim un cilvēkam, kaķim vai jebkuras citas sugas pārstāvim, kuru suns uztver par nekaitīgu.) vairāk ir raksturīgs kaķu sugai, bet ir sastopams arī suņu. Biežāk šādi "sveicinās" pieauguši suņi un kucēni, kuri abpusēji saskaras ar deguniem. Pie tam, interesants ir fakts, ka kucēni, kuri intensīvās socializācijas laikā, ir saņēmuši bagātīgu pieredzi šādi sveicinoties, ir kvalitatīvāk saņēmuši pozitīvo informāciju, nekā citi. Nākotnē šie kucēni ir spējīgāki neuztvert asi tiešu skatīšanos acīs un tiešu tuvošanos sveicināšanās brīdī.

Pētījumi apgalvo, ka labākais vecums, kad nošķirt kucēnu no mātes un pārējiem, lai vestu mājās ir pēc desmit nedēļu vecuma. Tas nodrošina lielāku emoionālo stabilitāti un drošības sajūtu turpmākajā dzīvē. Tajā pat laikā, ne vēlāk kā 13 nedēļās, lai nodrošinātu atbilstošu socializāciju kritiskajā periodā un labāk sagatavotu suni turpmākajai dzīvei cilvēku pasaulē.


Pabeigts raksts sekos drīz..