MANS SUNS
IR DRAUGS, KURŠ GRIB KLAUSĪT


Suns ģimenei


Katrs suns ir pelnījis ģimeni

Visi suņi ir cilvēku atbildība- bez cilvēkiem suņu nebūtu un pavisam noteikti viņi nebūtu tādi kādi ir tagad. Viņi ir pilnīgi atkarīgi no cilvēkiem un PIRMS katras reizes, kad kāds plāno savai kucītei kucēnus, tas būtu jāatceras un sev jāpajautā "Vai visiem kucēniem būs ģimene?".


Suns un bērns

Suns un bērns prasa dubultu uzmanību un apmācību, jo nu ir divas iesaistītās puses, kuras bez pieaugušā palīdzības nepratīs vēlami sadzīvot (Vairāk par suņa un bērna attiecībām varat lasīt sadaļā "Suns un bērns") 


Suns darbam- kompanjons

Suņi ir tik pat dažādi, cik dažādi ir cilvēki, kuri viņus izvēlās, bet gudri tikai ar saimnieka nopelnu. Tad seko nākamais jautājums "Kas ir gudrs suns?" Atbilžu dažādība neiedomājama, tāpēc jau suņu suga iedalās vairāk kā 300 ārkārtīgi dažādās mērķtiecīgi selekcionētās šķirnēs. Bet visu suņu kopīgā iezīme ir darīt to, ko vēlas cilvēks. 

Praktiska darba suņi mūsdienās ir ārkārtīgi maz. Ļoti bieži, pat tie, kuri savu īpašību dēļ ir piemēroti darbam, tiek vairāk turēti kā kompanjoni un draugi, bet nodarbināti savādāk, nekā šķirnei paredzēts. Vai tas ir iespējams? Kopumā, jā. Bet nereti tas izvēršas par veselu problēmuzvedību buķeti, kad cilvēks izvēlas "skaistu" suni neņemot vērā kādas īpašības viņā nosaka iedzimtība. Viss ir labojams un uzvedība ir veidojama. Bet vai tiešām ir nepieciešams uzņemties vairāk kā to darīt ir prieks? Ja suņa iegāde ir rūpīgi apsvērts notikums, tad arī suns tiek izvēlēts tāds, lai maksimāli iekļautos ģimenes dzīvesveidā un pat tad pārsteigumi pietiks, jo katrs suns ir individualitāte.

Kompanjons- to varētu uzskatīt par populārāko darbu mūsdienu sunim, īpaši jau pilsētās. Nodrošinot pielāgotu sabalansētu slodzi un nepieciešamo apmācību, par kompanjonu var kļūt jebkuras šķirnes suns. Arī tas, ka liels suns nevar dzīvot dzīvoklī, ir tikai mīts, jo krietni vairāk problēmas mēdz rasties ar suņiem, kuri savas dienas vada milzīgos pagalmos, bet savus saimniekus redz vien garāmejot. Bet tā kā cilvēki savus draugus izvēlas līdzīgu interešu dēļ, tam tā vajadzētu būt arī ar suni.


Ne katrai ģimenei vajag suni

Skatoties pirmajā attēlā, kā arī turpmāk tekstā, katru vārdu "ģimene", var aizstāt ar vārdu "cilvēks". Ģiemene tiek minēta pirmkārt, jo tie ir vairāki cilvēki, līdz ar to prasa krietni vairāk plānošanas un rēķināšanos ar katru atsevišķi. Viens cilvēks ir pats atbildīgs par saviem lēmumiem, bet ģimenē ar tiem tiek ietekmēti visi. Līdz ar to sāku ar grūtāk nodrošināmo.

Lai arī ņemot suni ģimenē, vairāk vai mazāk ietekmēta tiek visu iesaistīto cilvēku ikdiena, pilnīga atbildība ir jāuzņemas vienam pieaugušajam. Suns nevar būt dāvana bērnam, vismaz ne tādā nozīmē, ka bērnam būs jāuzņemās visa atbildība un jānodrošina suns visa mūža garumā, jo bērns to nav spējīgs izdarīt- ne finansiāli, ne fiziski. Suns var kļūt par labu kompanjonu bērnam, bet tikai tad, ja pieaugušie apņemas to organizēt un mainoties apstākļiem (piemēram: bērns pieaug un dodas prom no mājām- studēt) ir gatavi uzņemties visu atbildību par suni paši.


Ja suns ir tikai iegriba, tad ar suni nav viegli..

Dzīvei kopā ar suni ir jākļūst par dzīvesveidu, pretējā gadījumā problēmas būs vairāk kā prieki. Apmācība un sadarbības organizēšana nekad nebeidzas- tā ir nodarbošanās visa suņa mūža garumā. Tās nav tikai pastaigas  un pilns pārtikas trauks. Ir divas iespējas- katru izaucinājumu uztvert kā problēmu vai pieņemt ar prieku kā interesantu pagriezienu ceļojuma laikā.

Turpinājums sekos..