Suns un bērns

Labākā apmācība ir tā, kas paredz visu

Pat ja bērni jums vēl nav, labākais kā nodrošināties ir mācīt suni tā it kā viņi būtu. Kāpēc? Tāpēc, ka pārāk daudz suņi zaudē savu ģimeni, jo nav spējīgi sadzīvot ar pēkšņi pieteikušos bērniņu, tāpat, neparedzētu apstākļu ietekmē mājas zaudējuši suņi, krietni vieglāk atrod jaunas, ja ir spējīgi sadzīvot ar bērniem. Tas nenozīmē, ka katram sunim ir jādzīvo kopā ar bērnu, bet ir konkrētas problēmas, kuras laicīgi jānovērš. Dažas no tām ir: stresa ietekmē reaģēt asisuns grib būt galvenaisemocionāla sagaidīšanaresursu sargāšanasuns komunicē agresīviagresija savu suņu starpāagresija esot pie pavadas uc.


R+ apmācība- visdrošākais veids kā novērst nevēlamo

Suns, kurš nav apmācīts izmantojot R+, jeb suņa izvēles mainīšanā balstītā apmācībā, nav uzskatāms par drošu atstāt ar bērnu, īpaši, ja līdz šim uzvedība bērna klātbūtnē ir asi koriģēta. Šāds suns, iespējams, uzvedas pasīvi, kamēr pieaugušais ir telpā, bet viss var krasi mainīties ar brīdi, kad sodīt spējīgais ir pametis telpu kaut uz sekundi (Vairāk par sods mīnusiem lasiet šeit). Bet arī pieaugušā klātbūtnē, ja suns ir spiests bijis būt "paklausīgs", jo savādāk tiek sodīts, viņš var sasniegt stresa slieksni pēc kura seko instinktīva reakcija- nereti uzbrukums. Tāpēc ir tik svarīgi vērot suņa ķermeņa valodu un uzsākt apmācību  laicīgi, lai novērstu nevēlamo vēl nesākušos.


Pieradināšana un apmācība sākas ar brīdi, kad bērniņš un suns sāk dzīvot vienā mājā

Ja ģimenē ienāk zīdainītis un suns jau ir ilggadējs iemītnieks, bet arī visos citos variantos, svarīgi ir sākt no liela attāluma, jeb tik pamazām, cik vien tas ir iespējams. Jo uzmanīga būs pieradināšana un rūpīgāka apmācība, jo pamatīgāki "pamati" abpusējai draudzībai nākotnē. Sākumā visa pamatā ir vides menedžments, jeb nodalīšana brīžos, kad "abas acis" nevēro suni un bērnu. 

Iepazīstinot suni ar bērnu, kurš pats jau ir spējīgs pārvietoties, bet vēl nav vecumā, kurā ir spējīgs sekot instrukcijām, būs nepieciešama divu pieaugušo dalība vai bērniem paredzētās sētiņas novietošana starp  bērnu un suni. Šāda vecuma bērni ir grūti kontrolējami, tāpēc sētiņa būs nepieciešamība, lai suns nejustos vajāts, bet tajā pat laikā nebūtu jāizraida no telpas- varētu no droša attāluma vērot mazo un pierast.

Ar lielāku bērnu visu var sarunāt iepriekš un viņš var aktīvi piedalīties suņa apmācībā, bet tikai ar vienu nosacījumu- pieaugušie to vēro un kontrolē.


Suns atpūšas- nozīmē sunim netraucēt

Ne vienmēr audzinot suni tiek plānots audzināt  viņu tā, lai suns būtu spējīgs labi sadzīvot ar maziem cilvēciņiem ģimenē- bērniem. Kad ģimenē pieteicies bērniņš, īpaši, ja tas ir pirmais, pieaugušos sagaida lielas pārmaiņas un ar to saistīta aizņemtība. Bet suns ir liela atbildība, kuru nekādā ziņā nedrīkst pamest novārtā. Vienīgi, cik daudz laika un mierpilnas apņemšanās atliek jaunajiem, jau tā nogurušajiem vecākiem, lai atbilstoši apmācītu suni? Zelta ieteikums ir vides menedžments- sunim ir jāiekārto droša, mierpilna un ar interesantām nodarbēm piesātināta (suņaprāt) vieta, kur atrasties brīžos, kad saimnieki nevar pievērsties adekvātai suņa un bērna pieskatīšanai un mācīšanai cienīt vienam otra robežas. Jo ilgāk, rūpīgāk un piemērotāk katram sunim individuāli tiks veikta sagatavošana, jo šī atšķirtība nesīs lielāku prieku dzīvniekam un arī bērniņš pieņems vissvarīgāko noteikumu, kura izpildi diktē saimnieki "Suns atpūšas, nozīmē sunim netraucēt". Un lai jūs nemaldina it kā brīnišķīgā attieksme no suņa puses, kad mājās ierodas bēbītis- viss var krasi mainīties, kad cilvēciņš sāks kliegt, spiegt un ķerstīt suni. Sāciet pieradināšanu laicīgi! 


Vislabākā atšķirtība- būt kopā, bet ar drošām robežām

Suns ir ļoti sociāls dzīvnieks, kurš vislabrātāk atrodas mīļo cilvēku klātbūtnē. Tieši cilvēku, nevis dzīvnieku- draudziņš nelīdzēs, bet gan var radīt papildus problēmas! Ja suns ir radis ikdienu pavadīt ciešā saiknē ar saimniekiem, neliedziet viņam to! Izvēlaties labi caurskatāmas robežas (bērnu sētiņu vai būri), kas atrodas vietā, kur sunim ikdienā patīk atrasties visvairāk. Ja tas nav iespējams, iekārtojiet telpu, kur suns ar prieku darbojas viens, bet rēķinaties, ka vienatnei suni sagatavot būs grūtāk, īpaši, ja caur durvīm dzirdama saimnieku jautrā čalošana ar ilgi gaidīto atvasi.

Suns ēd nozīnē sunim netraucēt

Suns seko tev, nevis tu sunim


Pats galvenais noteikums- NESODĪT!

Pats galvenais noteikums- NESODĪT! Ne suni ne bērnu par nepiemērotu komunikāciju, jo tas neradīs draudzību, bet gan apspiestu nepatiku vienam peret otru, kura realizēsies brīžos, kad viņi tiks atstāti vieni. Tikai pozitīva apmācība, ņemot vēro individuālās spējas un vajadzības ļaus tuvināt suni un bērnu patiesai draudzībai. Tas prasīs laiku un ieguldījumu, kas atmaksāsies ar laiku, bet, ticiet man, tas ir tā vērts, jo cilvēka svētākais mērķis "izaudzināt cilvēku", ir milzīga atbildība!


Suņi un bērni var būt lieliski draugi!

Suņi un bērni var būt lieliski draugi un pieaugušajiem būs mazāk darba domājot “Kā viņus nodarbināt?”


Tikai ar dažiem nosacījumiem:

🐾Suns ir draudzīgi noskaņots un tāds arī būs visās iespējamajās situācijās;

🐾Bērni zina kā apieties ar suni. Un pat, ja konkrētais suns neiebilst- nedara ko tādu, kas sunim var nepatikt.

Piemēram: Uz suņa nevajag gulēt pat ja viņš ir liels kā gulta. Arī apskāvieni un bučas uz purna ir cilvēkam, ne sunim saprotams simpātiju apliecinājums.

🐾Visiem ir nodrošināta atbilstoša aktivitāte. Tā var būt gan mierīga gulēšana zālītē, gan kārumu meklēšana, pastaiga mežā, barjeru pārvarēšana. Ideālā gadījumā suns ir radis paralēli “darīt savas lietas” un bērnu rotaļās daudz neiejaukties.

Svarīgākais- lai nodarbes trūkuma dēļ viena vai otra puse nesāk praktizēt, ko nevēlamu. Piemēram, ja suns skraida KOPĀ ar bērniem- tā ir piemērota aktivitāte. Turpretim- ja suns bērnus sāk ķerstīt, viņš visdrīzāk mēģinās viņus arī apturēt- lecot virsū vai pieturot ar zobiem. Vēl nepiemērotāk ir ļaut bērniem ķerstīt suni.

Vai ja suns nēsā savas bumbas, bērnus tas parasti uzjautrina, bet suns, kurš radis rotaļāties ar bērnu mantām, tās agri vai vēlu var arī sagrauzt..


❗️Par visu notiekošo atbildīgs var būt TIKAI pieaugušais. SUŅUS UN BĒRNUS NEDRĪKST ATSTĀT NEPIESKATĪTUS!


❗️VISAM PĀRI ĶERMEŅA VALODA. Pārzini, ko “Saka suns”. Ja suns izjūt negatīvu stresu no notiekošā- pārtrauc situāciju pirms sākušās problēmas!

Radušās negatīvās asociācijas šodien var iedragāt vai padarīt neiespējamu draudzību nākotnē!


❗️Suns nav rotaļlieta- lai visa komunikācija ir kā mācības bērnam ar cieņu apieties ar dzīvu radību saskaņā ar šīs sugas īpatnībām.

Suņiem parasti patīk meklēt kārumus, nēsāt rotaļlietas, pētīt jaunas vietas, relaksēties, gulēt un ēst kopā ar saviem cilvēkiem- iepazīsti kas patīk tavam mīlulim un izdomā, ko no tā viņš var darīt kopā ar Taviem bērniem!


Turpinājumā lasiet vēl..