Kad salūts ir problēma

Sava suņa bailes cilvēks var pamanīt vērojot viņa ķermeņa valodu

Atskanot pirmajiem šāvieniem, veselīgas intereses gadījumā, suns saausīties un izrādīs tādas neliela stresa pazīmes kā aplaizīs degungalu, nožāvāsies un drīzi vien atsāks to, ko darīja pirms šāvienu sadzirdēšanas vai lai izreaģētu nelielo devu adrenalīna, kas radies no sākotnējā satraukuma, uzsāks jautru skrējienu, paraks kādu bedri, pagrauzīs mantu. Šādā gadījumā sunim salūts pat bijis kā ikdienas bagātināšanas rīks- pozitīva emocionālā slodze. Diemžēl, šāda attieksme ir sastopama gaužām reti..

 Lielai daļai suņu bailes tā arī nepāriet un, ja tās nepieaug līdz pilnīgai panikai, tad suns parasti cenšas atrast kādu nodarbi, kas palīdz nekoncentrēties uz stresa avotu- smilkstēt, elsot, pārvietoties pa telpu, grauzt kādu mantu, rakties segā vai ko citu kas palīdz kaut nedaudz nomierināties. Šīs pazīmes ir atkarīgas no suņa iedzimtā veida un pieredzes kādā viņš parasti reaģē izjūtot ilgstošu stresu. Ir svarīgi pamanīt jau sākotnējos simptomus, lai novērstu nekontrolējamu baiļu parādīšanos. Uzsākot suņa pieradināšanu pie salūta, šādas suņa rosīšanās jau ir pazīme, ka salūts ir par skaļu/redzamu/ilgu, lai pieradināšana būtu veiksmīga. Veidojot vidi jācenšas panākt uzvedība, kura atspoguļota pirmajā sadaļā, kad sunim salūts sagādāja vien pozitīvu, īslaicīgu satraukumu.

Ko darīt un kā, ja sunim salūts ir problēma?

JA SALŪTS IR ŠODIEN:

VIDE:
🐾Visus suņus ir ieteicams salūta laikā turēt telpā no kuras nav iespējams aizbēgt, jo tiešām reti, kuram no viņiem bail nav nemaz (attieksme pret salūtu var būt mainīga, īpaši, ja suns šobrīd piedzīvo citu stresa izraisītāju ietekmi- ir saslimis, mainījis dzīvesvietu, ģimenē ienācis vēl kāds mīlulis utt.)- nodrošināsimies!

🐾Telpai ir jābūt ne tikai drošai pret aizbēgšanu, bet arī sunim jājūtās tajā droši, tāpēc tai ir jābūt sunim jau zināmai un patīkamai;

🐾Ja suns baidās no salūta, bet salūts būs tepat blakus:
🐾Vari aizbraukt kopā ar suni tur, kur nebūs? BRAUC!
🐾Jāpaliek? Atrodi mājās telpu bez logiem un ar sliktu skaņas caurlaidību- iemāci sunim tur atrasties ar prieku!
🐾Tādas nav? Nodrošinies, lai tavas žalūzijas ir 100% gaismas necaurlaidīgas.
🐾Telpā, kur uzturas suns, ieslēdz televizoru vai radio (balto skaņu, jeb suņaprāt neitrālu, konstantu skaņu, kas nomāks citas apkārt esošās), kurš nomāktu skaņas ārā.
🐾Iekārto guļvietu vietā, kur suns jūtas droši un pieradini suni ar prieku atrasties jau iepriekš.

🐾Ja sunim ir citi četrkājainie draugi ar kuriem viņš labprāt pavada laiku un kuri no salūta nebaidās- kompānija nāks par labu;

🐾Pastaigāties doties ieteicams, cik vien iespējams, pirms salūta, vismaz tā, lai šāvieni nepārsteigtu tumsā.
🐾Sunim jābūt pie pavadas un jāpārliecinās, lai pie kaklasiksnas ir piestiprināts žetons ar saimnieka telefona numuru, kas noderēs gadījumā x (un tādi notiek visiem) un obligāti čipētais suns IR reģistrēts datu bāzē!

SUNS:
🐺Jau pirms salūta atrodas sev patīkamā vidē, kurā jūtas maksimāli droši un no salūta piedzīvos maksimāli maz.

🐺Jau iepriekš ir patīkami nodarbināts (bumbas ar kārumiem, paslēpti kārumi, kaula grauzšana- ēdiens nomierina ne tikai cilvēkus)

🐺Ja zini, ka bailes būs paniskas, apsver iespēju jautāt veterinārārstam par nomierinošu zāļu lietošanu. Zāles izmēģini jau iepriekš, jo katrs indivīds var reaģēt savādāk.


 CLVĒKS
❤️Jau ilgi pirms salūta pakāpeniski (vērojot katra suņa individuālo reakciju- sākt ar salūta video atskaņošanu, brīnumsvecīšu dedzināšanu, dzimšanas dienas strūklaku dedzināšanu, attālu plaukšķeņu spridzināšanu utt.) suni var radināt asociēt šāviena skaņas ar kaut ko patīkamu (kārumi, spēles utt.).

❤️Salūta laikā vai radināšanas laikā ar ķermeņa valodu pauž mieru un pat garlaicību (kustās lēni, relaksēti, žāvājās, acis pusvirus, skatiens nekoncentrēts, mierīgs- īpaši, ja jāatrodas blakus īpaši satrauktam sunim)

❤️Uz salūta šāvieniem nereaģē it nekā- tā it kā tā nemaz nebūtu.

❤️Ja suns paskatās skaņas virzienā, cilvēks suni var uzrunāt mierīgā, klusā zemā (nepārcenšoties) balsī un tikko kā novēršas, klusi iesaisti paslēptu kārumu meklēšanā, bumbas tukšošanā vai jebkurā citā interesantā, bet mierīgā nodarbē. 

❤️Ja pēc jūsu iesaistīšanās, suns sāk skatīties uz jums, atkārtojiet mierīgi garlaicīgo ķermeņa valodu, mierīgo runāšanu un ļoti svarīgi- “nepiekaliet” savu skatienu sunim, kā arī nekoncetrējaties uz salūtu!

❤️Ja suns jau ir nobijies, neizvairies būt blakus- apsēdies un mierīgām kustībām glaudi suni. Tas ir mīts, ka suns tā iemācīsies baidīties vēl vairāk! Suns jutīs tavu pozitīvo atbalstu un tas viņa bailes nevar palielināt, tikai mazināt. Nostiprināt ar atbalstu var tikai reakciju uz bailēm. Vairāk par mierināšanu skaties sadaļā "Vai mierināt?"

❤️Neapskauj, nevelc klēpī, negulies pāri, neskaties ilgstoši acīs- lielākajam vairumam suņu tas radīs tikai papildus diskonfortu. Tajā pat laikā- tas ir tavs īpašais suns un ja spēj pamatot ar pazīmēm no viņa ķermeņa valodas, ka viņam šāda uzmanība patiešām patīk un sniedz mieru, tad sniedz viņam to.

❤️NESODI! Nerausti, negrūsti, nestrostē, nedzen... Tas slikto pašsajūtu tikai vairos, bet pats sevi pierādīsi kā nesaprotošu un neuzticamu cilvēku!