Pastaigu aprīkojums

Pastaigu aprīkojuma galvenais uzdevums ir ļaut sunim būt brīvam, izdarīt brīvas, situācijai atbilstošas izvēles, saņemot par apkārt notiekošo pozitīvas emocijas un līdz ar to- radot vēlamas asociācijas un attiecīgi vieglāk pielāgojamu uzvedību. 

Nākamais, bet ne mazāk svarīgais aprīkojuma uzdevums ir tikpat ērti kalpot cilvēkam, kurš zinot savu mīluli, var veiksmīgi izdarīt nepieciešamās darbības, lai ievirzītu suņa pastaigu tādā gultnē, lai viņš turpinātu apgūt atbilstošas reakcijas brīžos, kad vēl pats vēlami reaģēt nav gatavs. 

Piemērs kā tas varētu izskatīties dzīvē: Tobiass mierīgi pastaigājas, viņa garā pavada ir piestiprināta pie anatomijai atbilstošas krūšu siksnas. Pēkšņi no blakus ieliņas izrikšo kaimiņu suns ar kuru Tobiasam nav draudzīgas attiecības. Andris, kurš tur Tobiasa pavadu mierīgi saka "gaidi", kas ir viņu jau iepriekš apgūtais apstāšanās priekšvēstnesis, pēc kā pats apstājas. Tobiass nav gatavs pēkšņajam kaimiņa 'uzlidojumam', pie tam viņi viens otru saskata par draudu, jo mēdz rieties caur starp pagalmiem esošo sētu (padarīt sētu necaurredzamu ir Andra nākamais uzdevums). Jusdams vēlmi reaģēt kā ikdienā ierasts, Tobiass turpina doties uz priekšu, tāpēc pavada nostiepjas. Tā kā suns ir mācīts šādā gadījumā doties Andra virzienā, Tobiass mierīgi apstājas, bet aizgriezties no kaimiņa nav spējīgs, jo vēlās paturēt acīs iespējamo 'uzbrucēju'. Andris paredz, ka Tobiasu atsaukt šobrīd nevarēs, tāpēc neļaujot sunim ar saukšanu radīt nepareizas asociācijas (gribu nāku- gribu ne), nolemj doties pie suņa pats. Turēdams pavadu nostieptu, Andris to pakāpeniski saīsina, ar kreiso roku garus pavadas lokus uztinot uz labās , tajā pat laikā, soli pa solim dodamies pie suņa. Tā kā kaimiņš pats jūtas nedroši un šajā brīdī izmanto aizstājējdarbības, kura liecina par vēlmi risināt situāciju bez konflikta (izliekās Tobiasu neredzam, osta un apčurā krūmu), steigai nav pamata. Nonācis pie Tobiasa, Andris no kārumsomas izvelk īpašu Tobiasam domātu gardumu, nostājas priekšā mīlulim tā, lai nebūtu redzams kaimiņš, izdod uzmanības pievēršanas skaņu, pieliek gardumu pie sunim deguna un ar to vedina suni pagriezties pretējā virzienā, sakot "meklē" nomet kārumu metru uz priekšu iešanas virzienā. Tā kā šī stratēģija arī ir bijusi pozitīvi praktizēta iepriekš, Tobiass jūtas drošāk ar prieku izmantot paredzami pozitīvu risinājumu draudošā konflikta vietā.Pat suns, kuru kādu iemeslu dēļ nevar palaist no pavadas, var justies brīvs ar atbilstošu pastaigu aprīkojumu! Amadeuss un Grejs mežā palaisti brīvi, bet garās pavadas paņemtas līdzi gadījumam, ja apstākļi mainās un suņiem drošāk baudīt pastaigu pie pavadas, piemēram, ja tuvumā parādās sveši, slikti kotrolēti suņi.


Nepieciešamais aprīkojums SUŅA ikdienas pastaigām:

Anatomiski atbilstoša krūšu siksna, kura ļauj sunim brīvi un dabīgi kustēties, nekur nespiež un neberž. Ja suns tiek atlaists no pavadas ārpus slēgtas teritorijas, ieteicamāk krūšu siksnu noņemt, lai novērstu aizķeršanos. Krūšu siksnas iegādājamas arī mūsu veikalā klikšķinot šeit.

Tik gara pavada, lai suns var brīvi pārvietoties un cilvēks nebūtu spiests viņam sekot soli solī. Parasti, minimāli tie ir 5 metri maziem vai īpaši lēniem suņiem, bet aktīviem suņiem un kad cilvēks pierod pie šādas pavadas lietošanas- maksimālu komfortu sniedz 10 metru gara pavada. Pavadai jābūt vieglai, lai suns nejustu tās svara radīto vilkšanu atpakaļ. Šī un citu iemesla dēļ NEderēs arī automātiski saīsināmās pavadas kā Fleksi, kā arī nederēs materiāls, kurš samirkstot rada papildus svaru. Pavadas materiāls jāizvēlās arī cilvēka rokām patīkams un tāds, kas pārlieku neslīd (lai nerastos problēmas kādā negaidītā brīdī suni apturēt) vai saķeršanas brīdī nerada apdegumus kā virve (kad tā ir saspiesta pret ādu, bet turpina slīdēt- āda var ievērojami ciest). Ļoti ērtas ir PVC pavadas, kuras varat apskatīt mūsu veikalā klikšķinot šeit. Tās arī atgrūž smakas un netīrumus, kas rada papildus komfortu.

Kārumsoma, kuru viegli lietot- kārumus no tās izņet var ātri, bet tie paši, cilvēka kustību brīžos, ārā nebirst. Īpašai ērtībai- ūdensizturīga, lai gan ēdiena smarža, gan mitrums tajā paliktu iekšā, tādejādi nebojājot cilvēkam apģērbu. Viegli piestiprināma un viegli noņemama, bet tāda kura labi turās un pati nekrīt nost, ja arī kustības tiek izdarītas aktīvākas. Visērtākās parasti ir gurnu somas.

Kārumi- katra suņa individuālajai gaumei un vajadzībām atbilstoši. Nedrīkst aizmirst, ka kārumi ir daļa ēdienreizes, īpaši jau maziem, alerģiskiem suņiem vai tiem, kuri vispār ēd maz! Izvēloties kārumus, jādomā ne tikai par pozitīvām asociācijām, bet arī par ilgtermiņa ietekmi uz suņa veselību!

Klikeris (nav obligāti) tiem, kuri jau labi iepazinuši šo tik veiksmīgo komunikācijas ierīci un kura labi palīdz sunim 'paskaidrot' kas tieši ir veiksmīgā rīcība par kuru viņš saņem kārumu. 

Kaklasiksna ar ar labi saskatāmu telefona numuru, kur zvanīt gadījumā, ja suns pēkšņi pazudis, īpaši jau, ja plānots suni atlaist no pavadas. Ideālā gadījumā numurs ir saskatāms no attāluma, jo aizmukuši suņi lielākoties netuvojas svešiniekiem.

Protams, vēl var minēt dažādus papildus līdzekļus pastaigām īpašos apstākļos, piemēram: maisiņi kaku savākšanai no to atstāšanai nepiemērotām vietām, apģērbs īpaši salīgajiem ziemā, zābaciņi, ja staigāsiet pa ceļiem, kur tiek kaisīta ķīmija pret slīdēšanu ziemā vai ceļu putēšanu vasarā, ūdens trauks un ūdens karstajā laikā utt.