Pastaigu aprīkojums

Pastaigu aprīkojuma galvenais uzdevums ir ļaut sunim būt brīvam, izdarīt brīvas situācijai atbilstošas izvēles, saņemot par apkārt notiekošo pozitīvas emocijas un līdz ar to- radot pozitīvas asociācijas. 

Nākamais, bet ne mazāk svarīgais aprīkojuma uzdevums ir tikpat ērti kalpot cilvēkam, kurš zinot savu mīluli, var veiksmīgi izdarīt nepieciešamās darbības, lai ievirzītu suņa pastaigu tādā gultnē, lai viņš turpinātu apgūt atbilstošas reakcijas brīžos, kad vēl pats šādi reaģēt nav gatavs. 

Piemēram: Tobiass mierīgi pastaigājas, bet pēkšņi no šķērsielas izrikšo kaimiņu suns. Tobiasa garā pavada ir piestiprināta pie viņa krūšu siksnas. Andris, kurš tur Tobiasa pavadu mierīgi saka "gaidi", kas ir viņu jau iepriekš apgūtais apstāšanās priekšvēstnesis, pēc kā pats apstājas. Tobiass nav gatavs pēkšņajam kaimiņa 'uzlidojumam', pie tam viņi viens otru saskata par draudu, jo mēdz rieties caur starp pagalmiem esošo sētu. Jusdams vēmi reaģēt kā ikdienā ierasts, Tobiass turpina doties uz priekšu, tāpēc pavada nostiepjas. Tā kā suns ir mācīts šādā gadījumā doties Andra virzienā, Tobiass mierīgi apstājas, bet aizgriezties no kaimiņa nav spējīgs, jo vēlās paturēt acīs iespējamo uzbrucēju. Andris paredz, ka Tobiasu atsaukt šobrīd nevarēs, tāpēc neļaujot sunim ar saukšanu radīt nepareizas asociācijas (gribu nāku- gribu ne), nolemj doties pie suņa pats. Turēdams pavadu nostieptu, Andris to pakāpeniski saīsina, ar kreiso roku garus pavadas lokus uztinot uz labās, tajā pat laikā, soli pa solim dodamies pie suņa. Tā kā kaimiņš pats jūtas nedroši un šajā brīdī izmanto aizstājējdarbības, kura liecina par vēlmi risināt situāciju bez konflikta, steigai nav pamata. Nonācis pie Tobiasa, Andris no kārumsomas izvelk īpašu Tobiasam domātu gardumu, nostājas priekšā mīlulim tā, lai nebūtu redzams kaimiņš, izdod uzmanības pievēršanas skaņu, pieliek gardumu pie sunim deguna un ar to vedina suni pagriezties pretējā virzienā, sakot "meklē" nomet kārumu metru uz priekšu iešanas virzienā. Tā kā šī stratēģija arī ir bijusi pozitīvi praktizēta iepriekš, Tobiass ar prieku izmanto iespēju situāciju atrisināt šādā veidā.


Pat suns, kuru kādu iemeslu dēļ nevar palaist no pavadas, var justies brīvs ar atbilstošu pastaigu aprīkojumu!


Nepieciešamais aprīkojums SUŅA ikdienas pastaigām:

Anatomiski atbilstoša krūšu siksna, kura ļauj sunim brīvi un dabīgi kustēties, nekur nespiež un neberž.

Tik gara pavada, lai suns var brīvi pārvietoties un cilvēks nebūtu spiests viņam visur sekot. Parasti, minimāli tie ir 5 metri, bet ja cilvēks pierod pie šādas pavadas lietošanas- maksimālu komfortu sniedz 10 metru gara pavada. Pavadai jābūt vieglai, lai suns nejustu tās svara radīto vilkšanu atpakaļ (šī iemesla dēļ nederēs arī automātiskās pavadas kā Fleksi, kā arī nederēs materiāls, kurš samirkstot rada papildus svaru). Pavadas materiāls jāizvēlās rokām patīkams un tāds, kas pārlieku neslīd (lai nerastos problēmas kādā negaidītā brīdī suni apturēt) vai saķeršanas brīdī nerada apdegumus kā virve (kad tā ir saspiesta pret ādu, bet turpina slīdēt- āda var ievērojami ciest). Šādā ziņā ļoti ērtas ir biotēna pavadas.

Kārumsoma, kuru viegli lietot- kārumus no tās izņet var ātri, bet tie paši cilvēka kustību brīžos ārā nebirst. Ūdensizturīga, lai gan ēdiena smarža, gan mitrums tajā paliktu iekšā, tādejādi nebojājot pārējo apģērbu. Viegli piestiprināma un viegli noņemama, bet tāda kura labi turās un pati nekrīt nost, ja arī kustības tiek izdarītas aktīvākas.

Kārumi- katra suņa individuālajai gaumei un vajadzībām atbilstoši. Nedrīkst aizmirst, ka kārumi ir daļa ēdienreizes, īpaši jau maziem, alerģiskiem vai suņiem, kuri vispār ēd maz! Izvēloties kārumus, jādomā ne tikai par pozitīvām asociācijām, bet arī par ilgtermiņa ietekmi uz suņa veselību!

Klikeris tiem, kuri jau labi iepazinuši šo tik veiksmīgo komunikācijas ierīci un kura labi palīdz sunim 'paskaidrot' kas tieši ir veiksmīgā rīcība par kuru viņš saņem kārumu.

Atzīme ar ar labi saskatāmu telefona numuru, kur zvanīt gadījumā, ja suns pēkšņi pazudis, īpaši jau, ja plānots suni atlaist no pavadas.

Protams, vēl var minēt dažādus papildus līdzekļus pastaigām īpašos apstākļos, piemēram: maisiņi kaku savākšanai no to atstāšanai nepiemērotām vietām, apģērbs īpaši salīgajiem ziemā, zābaciņi, ja staigāsiet pa ceļiem, kur tiek kaisīta ķīmija pret slīdēšanu, ūdens trauks un ūdens karstajā laikā utt.