MANS SUNS
IR DRAUGS, KURŠ GRIB KLAUSĪT!LABĀKAIS DRAUGS IR SUNS + VĒLME DARBOTIES + KĀRUMSOMA + KLIKERIS

Tikai stresa menedžments un PN apmācībaLABĀKAIS DRAUGS- SUNS

SAIMNIEKS- draugs sunim un veido suni par draugu sev. 

Vai cilvēks var būt nepiemērots suņa audzināšanai? Ne tad, ja tiek izmantotas jaunākās metodes un konkrētais cilvēks ir gatavs pielāgoties konkrētajam sunim! Cilvēks varu būt tas, kas viņš ir, bet suns būs draugs, kurš grib klausīt! Ja vien cilvēks sapratīs, ka suņa gribas skola ir dzīvesveids un izpildīs visas pozitīvas apmācības prasības.

SUNS- tavs un tagad. 

Ja runa par nevēlamas uzvedības dzēšanu, vecumam, šķirnei, bezšķirnei, motivācijai NAV nozīmes. Ja vien suns ir vesels, viņš var mācīties jaunu uzvedību un viņa, jau gadiem iesīkstējušās problēmas IR risināmas. Jā, arī mans vecais Tobis, kas pat “sēdēt neprot” ir spējīgs mācīties. Izprotot suņa rīcības cēloņus un atrodot katram sunim individuālu pieeju, paveras ceļš izaugsmei. Visizplatītākie suņu uzvedības problēmu cēloņi parasti sakņojas atbildīgo cilvēku nezināšanā vai bezdarbībā.

SUNS- kurš vēl nav iegādāts.

“Gudrība” neiedzimst, iedzimst potenciāls. Jo mācīties un strādāt spējīgāks suns, jo lielākas būs problēmas, ja viņš netiks nodarbināts (izārdīta māja, veiksmīgi bēgšanas mēģinājumi, trenkāti kaķi, raktas bedres ir tikai dažas problēmas). Tāpat nav divu vienādu suņu pat vienas šķirnes ietvaros- pašmāju Muhtars diez vai līdzināsies kaimiņa Reksim. Tāpēc ir svarīgi nopietni apdomāt vai pirktais suns ar "papīriem" ir tas, kas vajadzīgs- vai es vispār saprotu no kā un ko pērku? Un kas ir šķirne? Tas ne tuvu nav tikai izskats- ja nav īstu ciltsrakstu, nav nekādu garantiju, ka "labradoram līdzīgais suns arī uzvedīsies kā labradors".

Ja cilvēks neredz jēgu maksāt par "šķirni" un ir gatavs adoptēt jau pieaugušu suni, vienmēŗ ir jāapsver iespēja doties uz patversmi un iepazīt tur mītošos četrkājus (jo ilgāk suns bijis patversmē, jo vairāk ir sācis uzvesties tā kā visdrīzāk uzvedīsies arī mājās). Iepriekš gan rūpīgi jāpārdomā, kāda uzvedība varētu sagādāt tūlītējas problēmas, (piemēram: nevajadzētu izvēlēties dzīvi saistīt ar īpaši nervozu (it sevišķi, ja tas ir liela auguma) suni, jo man ir mazi bērni) Tāpat svarīgi ir izvēlēties savām iespējām un vēlmēm atbilstošu suni (piemēram: haskijs nezvilnēs viens astoņas stundas dienā uz dīvāna, bet seniors (ar atsevišķiem izņēmumiem) neskries ikdienas desmit kilometru krosu).


VĒLME UN PRASME AR MĪLESTĪBU REGULĀRI DARBOTIES. 

Vēlme ir pirmais, kas jāizvērtē, iegādājoties suni. 

Nerimstoša ikdienu, jebkuros laikapstākļos, ģimenes problēmās, likteņa pavērsienos utt. un uz mūžu- suņa mūžu (iespējams pat gadus piecpadsmit vai vairāk, ja paveiksies).Sunim ir nepieciešama tieši viņam pielāgota,  sabalansēta slodze . “Noguris suns” ir viens no “mierīgs suns” priekšnoteikumiem.Prasme ir tikai informācijas un, ja nepieciešams, profesionālas palīdzības iegūšanas jautājums.

Tagad par mīlestību: Lai iegūtā informācija neizrādītos tikai strupceļš un tavam sunim nepiemērota, izvērtē vai apmācības veids tiešām balstās uz pozitīvā nostiprinājuma teoriju. Tas ir vienīgais likumīgais un arī universālais apmācības veids, kas der visiem dzīvniekiem (piemēram: kaķiem, žurkām, žirafēm, zivīm, vabolēm un pat cilvēkiem) un sevī sevī neietver sodu

“Vēlme darbībā + prasme + mīlestība” ceļā neviena problēmuzvedība vai fiziski iespējams triks nespēj stāties ceļā. Ne tagad, kad ir pieejama informācija par apmācības iespējām, kuras pamatā ir pozitīvais nostiprinājums.


 

KĀRUMSOMĀ- NE TIKAI KĀRUMI.

Kārumsomā ir pozitīvais nostiprinājums

Pie pozitīvā nostiprinājuma pieder jebkas, kas liek sunim atkārtot kādu uzvedību jebkas kā dēļ suns ir gatavs darīt (piemēram: kārumi, barība, uzmanība, brīvība, fiziska slodze utt.). Lai suns darītu to, ko grib cilvēks, saimniekam ir jāprot pierādīt to, ka tas nesīs pozitīvu iznākumu. Tas ir visas paklausības pamatā, ņemot vērā, ka mēs nereti prasām no suņa uzvedību, kas viņam neskaitās dabiska (pat komanda “šurp” nekad nav novērojama suņu starpā tādā izpildījumā kādā to pieprasa cilvēki).

ARĪ SUNIM IR SAVA KĀRUMSOMA. Viss, ko dara suņi ir vai nu instinktīvi (iedzimta reakcija) vai domājoši (pieredzes rezultātā) un, viņuprāt, nes konkrētajā brīdī vispozitīvāko iznākumu. Cilvēka domāšana atšķiras no suņu domāšanas, tādēļ mums nereti ir grūti izprast suņa motivāciju, īpaši, ja mēs ticam, ka mūsu mīlulis tāds “četrkājains cilvēciņš” vien ir. Tāpēc, ja sākušās problēmas, (Piemēram: Mēs dodamies pie durvīm, lai dotos pastaigā, bet suns sāk lēkāt pret tām un riet..), bet ideālā gadījumā vēl pirms nevēlamā darbība izveidojusies un nostiprinājusies, saimniekam ir jāatbild uz jautājumiem: 1. Ko tieši un kad suns dara? 2. Ko suns iegūst, kad viņš rīkojas tā kā rīkojas? (..tādā veidā tiek dedzināts adrenalīns, kas radies stresa rezultātā- tas instinktīvi liek justies labi..) 2. Kā es varu novērst šādas darbības pozitīvu iznākumu? (..samazināt stresa ietekmi suņa ikdienā, īpaši piestrādājot pie konkrētā brīža + ..) 3. Ko es tieši vēlos redzēt tā vietā? (..impulsa kontrole- suns apsēžas pie durvīm, pirms tās tiek atvērtas). Un mācības var sākties! KĀRUMSOMĀ NAV SODS! 

Par sodu var uzskatīt jebko, kas liek sunim baidīties atkārtot kādu darbību (piederumi: žņaudzošā, asā vai elektriskā kaklasiksna, korekcijas ar pavadu, uzbrūkoša ķermeņa valoda, biedējošs balss tonis utt.)

Mūsdienu, uz zinātniskiem pētījumiem balstītās apmācību metodes aizliedz izmantot sodu kā efektīvas un humānas mācīšanās veidu. Tam ir vairāki iemesli. Bet galvenais: ja vēlamies, lai ar suni mums izveidotos sadarbība, kuras rezultātā tiktu iemācītas vēlama uzvedība, mums jādod iespēja sunim ticēt, ka esam labā avots. Tas liks domāt, ka viss, ko prasām nesīs pozitīvu iznākumu, tātad sunim vēlamu un mums atliks tikai “izskaidrot noteikumus’’.


Ja suns ir kucēns

Savlaicīgi veikta socializācija, atbilstoša stimulācija un vēlama pozitīvā pieredze veicina smadzeņu attīstību un vēlamas uzvedības izveidošanos. Negaidīsim problēmas- novērsīsim tās! Kucēni ļoti ātri mācās, bet tik pat ātri apgūto mēdz aizmirst, tāpēc viņu mācībās liela nozīme ir apgūtā atkārtošanai.

Mazs un gudrs

Vienīgais ar ko visi mazie suņi atšķiras no visiem lielajiem ir izmērs- viss pārējais ir fizisko iespēju un saimnieka attieksmes jautājums. Prātam un vēlamajai uzvedībai nav izmēra! 

Bezjēdzīga riešana, graušana, rakšana, agresija un bailes ir tikai dažas no problēmām, kuras ir risināmas pozitīvā veidā. Suns var uzvesties savādāk, ja problēmas cēlonis tiek atrisināts un jauna uzvedība iemācīta.

Ja suns ir seniorsVecam sunim jaunus trikus neiemācīsi ir mīts, kurš balstīts sodu izmantojošo metožu bezspēcībā (ja jums treneris apgalvo, ka pieaudzis suns vairs nav apmācāms, tā ir viena no pazīmēm, ka viņš izmanto bailes no soda kā motivāciju klausīt- meklējiet efektīvāku suņu skolu!).
Suns turpina mācīties un pielāgoties visu mūžu- pat iesīkstējušas uzvedības problēmas un paklausības trūkumu vienmēr var risināt. Protams, izmainīt uzvedību ir krietni sarežģītāk, jo ieradumam ir spēks, bet viss ir iespējams, ja vien saimnieks ir gatavs ieguldīt laiku apmācību plānošanā un īstenošanā un vēlamā uzvedība ir savienojama ar suņa veselības un fizisko stāvokli.
Pieaudzis suns vislabāk zinības apgūst tieši tad, ja mācību process ir tikai ar pozitīvu noskaņu un balstīts sadarbībā. Tāpat viņš lieliski atsaucas, ja apmācības metodes tiek nomainītas no sodā balstītajām uz tikai pozitīvajām.
Pie tam, vecākiem suņiem ir labākas koncentrēšanās spējas nekā jaunuļiem, ja vien uzdevumos viņi saskata jēgu- viss ir atkarīgs no cilvēka kā trenera zināšanām.

Mans Suns grib uzvarēt


Lai gan mūsu skolas galvenais mērķis nav gatavošanās sporta vai darba sacensībām un pārbaudēm, pozitīvā nostiprinājuma apmācība neizslēdz iespēju veiksmīgi tajās piedalīties. Jebkurš saimnieks, ikdienas sabalansētās slodzes ietvaros, kā mērķi var uzstādīt nepieciešamo komandu apguvi, lai startētu un uzvarētu izvēlētajā disciplīnā. Jā, un arī mēs paši ar to brīvajā laikā nodarbojamies!

Paklausības disciplīnu apmācība: Bh (suns- kompanjons),IPOb (sporta paklausība),Obedience (starptautiskā sporta paklausība), VDK (Vispārējās Dresūras kurss), VPK (Vispārējās Paklausības kurss). Mācīt suni izpildīt komandas sacensību vidē nozīmē ikdienā nepieciešamās intelektuālās slodzes nodrošināšanu, paškontroles uzlabošanu, adekvātas uzvedības suņu un cilvēku sabiedrībā attīstīšanu un citu noderīgu prasmju apgūšanu. Un saimnieka prieks būs ne tikai mierīgs un paklausīgs suns, bet arī kāda mājās atvesta uzvara vai sertifikāts par nokārtotu testu!

Lai ikdiena ar suni, kurš piedalās sporta sacensībās būtu harmoniska, ir nepieciešams mācībās izmantot tieši pozitīvā nostiprinājuma apmācību. Tad nebūs nepieciešams mākslīgi celt suņa vēlmi iesaistīties (sarunvalodā saukts par draivu), kas nereti nozīmē badināšanu, turēšanu vientulībā, kas radītā stresa rezultātā noved pie iebiedēšanas palīglīdzekļu izmantošanu (asās siksnas, žņaudzošās siksnas, elektrosiksnas uc.)


Izveidots ar Mozello - labo mājas llapu ģeneratoru.

 .